Senátor John Kennedy prirovnal banky k finančným pyramídam

Žiadna banka nie je v bezpečí pred panikou, myslí si republikánsky senátor John Kennedy (nie je príbuzný rodiny „tých“ Kennedyovcov) z Louisiany. Banky tiež nazval „sofistikovanými Ponziho schémami“.

od Martin Tkáč

John Kennedy varuje pred bankovou krízou

V rozhovore pre CNBC, ktorý bol v plnom znení odvysielaný v piatok, Kennedy zdôraznil, že banky fungujú „na základe dôvery“, ale v súčasnosti sa stali zraniteľnejšími voči masívnym výberom peňazí z účtov. To všetko je dôsledkom toho, že žijeme v dobe vyspelých komunikačných technológií.

„Banky sú v skutočnosti len – a nechápte to zle – sofistikované Ponziho schémy,“ povedal.

Dodal, že takéto inštitúcie „fungujú, keď si všetci navzájom dôverujú“.

Vzhľadom na rýchlosť, akou sa dnes môže šíriť banková panika, ktorá sa začína príspevkom jedného človeka na sociálnej sieti, Kennedy verí, že čokoľvek môže viesť k situácii, keď „môže skrachovať ktokoľvek“.

Banková kríza v USA

Jeho slová nie sú neopodstatnené. Banku Silicon Valley Bank (SVB) v marci zabavila Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) po tom, ako jej hromadné vyberanie vkladov zabránilo vyplatiť všetky pohľadávky klientov. Panika sa začala, keď SVB odhalila, že jej vznikla strata vo výške 1,8 miliardy USD. Bola výsledkom predaja portfólia dlhopisov v hodnote 21 miliárd USD, ktorý bol potrebný na zlepšenie bilancie inštitúcie. V priebehu nasledujúcich dvoch dní sa začal run, v ktorom spoluzakladateľ PayPal Pether Thiel dokonca vyzýval spoločnosti, aby si z SVB stiahli finančné prostriedky.

Finančná pyramída

Uvedené skutočnosti mali vplyv aj na banku Signature Bank, na ktorú úrady uvalili nútenú správu. Začiatkom tohto týždňa zasa banku First Republic Bank prevzala banka JP Morgan, čím sa stala ďalšou bankou, ktorá skrachovala.

Federálny rezervný systém robí veľa pre upokojenie situácie. V stredu zopakoval, že bankový systém zostáva „zdravý a odolný“ voči kríze. Otázkou je, či sa Fedu oplatí v tomto smere dôverovať.

Boj proti inflácii

Kennedy vstúpil aj do témy boja proti inflácii. Tá si podľa neho bude vyžadovať oveľa výraznejšie zvýšenie úrokových sadzieb, a to zo súčasných 5 % až 5,25 % na 8 % až 10 %.

„Jerome Powell, predseda Fedu, bude musieť zvýšiť úrokové sadzby oveľa viac,“ povedal.

Podobne ako mnohí iní sa domnieva, že rastúce úrokové sadzby sú veľkou časťou príčiny súčasných problémov bánk.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár