Jamie Dimon sa domnieva, že sa nachádzame v „najnebezpečnejšom období, aké svet zažil za posledné desaťročia“.

Generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon varuje, že sa nachádzame v „najnebezpečnejšom období, aké svet zažil za posledné desaťročia. Jamie Dimon sa domnieva, že sa nachádzame v „najnebezpečnejšom období, aké svet zažil za posledné desaťročia“. Riaditeľ vysvetlil, že „vojna na Ukrajine v kombinácii s minulotýždňovými útokmi na Izrael by mohla mať ďalekosiahly vplyv na trhy s energiami a potravinami, globálny obchod a geopolitické vzťahy.

od Martin Tkáč

Jamie Dimon varuje pred apokalypsou

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ banky JPMorgan Chase, Jamie Dimon pri diskusii o finančných výsledkoch svojej spoločnosti za tretí štvrťrok 2023 varoval, že svet teraz možno zažíva „najnebezpečnejšie obdobie“ za posledné desaťročia.

Vysvetlil, že „vojna na Ukrajine, ku ktorej sa pridali minulotýždňové útoky na Izrael, môže mať ďalekosiahly vplyv na trhy s energiami a potravinami, globálny obchod a geopolitické vzťahy“.

Dodal, že americký trh zostáva silný, ale potenciálne problémy s nezamestnanosťou, ako aj „nezvyčajne vysoká úroveň vládneho dlhu s najväčšími rozpočtovými deficitmi v čase mieru v histórii zvyšujú riziko, že inflácia zostane zvýšená a úrokové sadzby sa budú ďalej zvyšovať“.

Šéf JPMorgan ďalej poznamenal, že „stále nepoznáme dlhodobé dôsledky kvantitatívneho sprísňovania, ktoré znižuje likviditu v systéme v čase, keď je schopnosť oživiť trh čoraz viac obmedzovaná reguláciou“.

Dimon už minulý týždeň vysvetlil, že na obzore sa už objavujú dva „nezvyčajné“ búrkové mraky, ktoré by mohli mať „zlé dôsledky“ pre ekonomiku USA. Dodal, že rozpočtové peniaze, ktoré sa v USA míňajú, „sú také veľké, najväčšie v histórii v čase mieru… s veľmi vysokým deficitom a QT, aké sme nikdy nemali“. Výkonný riaditeľ banky tiež nedávno varoval pred stagfláciou a pred tým, že Federálny rezervný systém by mohol zvýšiť úrokové sadzby na 7 %. Zdôraznil, že stagflácia je najhorším hospodárskym výsledkom, a varoval:

„Ak sa tak stane, mnohí ľudia budú čeliť ťažkostiam.“

Je sa čoho obávať?

Má Dimon pravdu? Zdá sa, že spotrebiteľská inflácia v USA už bola do určitej miery utlmená. Jej posledné čítanie ukázalo, že sa pomaly dostáva do bočného trendu, zatiaľ čo jadrová inflácia klesá. Na druhej strane zápisnica z rokovania Fedu ukazuje, že aj v rámci Federálneho rezervného systému už prevláda pocit, že si možno dovoliť už len jedno zvýšenie úrokových sadzieb.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár