Iránska centrálna banka pracuje na CBDC

od Martin Tkáč

Iránska centrálna banka informovala banky a úverové inštitúcie o predpisoch týkajúcich elektronickej verzie meny centrálnej banky (CBDC). Predpisy podrobne popisujú vytváranie a distribúciu digitálnej meny. Očakáva sa, že CBI bude nezávisle rozhodovať o maximálnej dodávke eRial.

Iránska digitálna mena má využívať technológiu distribuovanej účtovnej knihy, t. j. digitálny systém na zaznamenávanie transakcií s aktívami, v ktorom sa ich údaje zaznamenávajú na viacerých miestach súčasne. Na rozdiel od tradičných databáz, distribuované účtovné knihy nemajú centrálne úložisko dát.

Pripomíname, že Irán akceptuje bitcoiny a iné kryptomeny ako predmet obchodovania. Súvisí to so sankciami uvalenými na krajinu. V súčasnosti kvôli nedostatku elektriny v zime iránska vláda nariadila baníkom, aby zastavili ťažbu.

Iránska centrálna banka pracuje na CBDC

Cieľom iránskeho CBDC je zlepšiť finančnú integráciu krajiny

Podľa skorších vyjadrení je digitálny rial novým typom národnej meny, rovnako ako bankovky a mince. Zavedenie CBDC je zamerané na zlepšenie finančnej integrácie a uľahčenie prístupu občanov k obchodovaniu s peniazmi. Na základe toho, čo zatiaľ vieme o iniciatíve CBI, digitálna mena nemá konkurovať kryptomenám.

Naproti tomu CBDC sú centralizované a ich spôsob fungovania je v súlade s legislatívou proti praniu špinavých peňazí (AML). Centrálna banka má právomoc autorizovať členov systému a bude pravidelne vyhodnocovať vplyv novej meny na národnú ekonomiku. Predpisy nespomínajú nič o digitálnych peňaženkách a transakčných poplatkoch.

V roku 2018 bola spoločnosť Information Services Corporation (ISC), výkonná zložka CBI zodpovedná za miestnu sieť bankovej automatizácie a platobných služieb, poverená vývojom národnej digitálnej meny. V januári tohto roku Iránska centrálna banka oznámila, že v blízkej budúcnosti spustí projekt CBDC.

CBDC na Jamajke

Záujem o digitálne meny rastie po celom svete. Ide o reakciu na zmeny v platbách, financiách a technológiách, ako aj na masívne globálne narušenie spôsobené Covid-19. Na overení konceptu CBDC zatiaľ pracuje 55 krajín a deväť už plne zaviedlo digitálne meny. Nigéria je najnovšia so svojou eNairou.

Začiatkom tohto roka Bank of Jamaica oznámila úspešné dokončenie pilotného projektu po roku testovania prototypu digitálnej meny s názvom Jam-Dex. Bank of Jamaica je na dobrej ceste splniť svoj cieľ implementovať CBDC v najbližších mesiacoch. Viac centrálnych bánk po celom svete sa stále pripravuje na pilotovanie CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár