Irán odstaví od elektriny všetkých legálnych ťažiarov kryptomien

Irán odstaví od elektriny všetkých legálnych ťažiarov kryptomien

od Simona

S prichádzajúcim letom sa iránske úrady rozhodli opäť obmedziť ťažbu kryptomien v krajine.

NEWSLETTER okrypte.sk

Podľa najnovšej správy sa táto krajina rozhodla zakročiť proti licencovaným ťažiarom kryptomien a v najbližších dvoch dňoch odstaví všetkých 118 legálnych baní.

Tamojšie úrady už v minulosti niečo podobné urobili s odvolaním sa na rastúci dopyt po elektrine počas leta.

V rozhovore pre štátnu televíziu, o ktorom informovala agentúra Bloomberg, Mostafa Rajabi Mashhadi, hovorca iránskeho energetického sektora, povedal, že krajina od 22. júna prestane poskytovať elektrinu všetkým 118 licencovaným ťažobným spoločnostiam.

Rovnako ako vlani úrady zdôvodnili svoje rozhodnutie rastúcim dopytom po elektrine, keďže sa blíži leto. Mashhadi spomenul početný nedostatok energie v posledných týždňoch. Dopyt po ňom presiahol 60 000 megawattov.

Minuloročný dočasný zákaz bol zrušený koncom septembra. Tentoraz však nie je známe, na ako dlho budú musieť baníci prevádzku zastaviť.

Zníženie podielu na hash rate

Na rozdiel od minulých rokov podiel Iránu na ťažbe BTC klesá. Takže zatvorenie všetkých licencovaných baní v tejto krajine nebude mať veľký vplyv na hash rate.

Cambridgeská mapa ťažby bitcoinov ukazuje, že Irán zaostáva za ostatnými krajinami. Napríklad v júni minulého roka Irán predstavoval 6,9 % celkového hash rate. Od januára 2022 toto percento kleslo na 0,2 %.

Irán povolil niektorým ťažiarom kryptomien legálne pôsobiť v roku 2020. Odvtedy však zabavil tisíce bagrov, ktoré nedostali potrebné povolenia.

Nedávna správa denníka The Tehran Times odhalila, že sankcie pre tých, ktorí vykonávajú činnosť bez povolenia alebo využívajú inú energiu, ako sú tie, ktoré sú uvedené vyššie, môžu byť skutočne prísne. Vláda plánuje zvýšiť pokuty na minimálne tri a maximálne päť a dokonca poslať nelegálnych baníkov za mreže.

Mohammad Bohlouli, člen správnej rady Tavanir, povedal:

„Akékoľvek použitie dotovanej elektriny určenej pre domácich, priemyselných, poľnohospodárskych a komerčných spotrebiteľov na ťažbu kryptomien je zakázané.“

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich varovaní, zástupca hovorí, že zneužívanie dotovanej elektriny na ťažbu digitálnych aktív znižuje kvalitu napájania národnej siete a „poškodzuje elektrické spotrebiče ľudí, ako sú televízory, chladničky, klimatizácie atď.“

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár