Gary Gensler varuje, že Komisia pre cenné papiere a burzy bude ešte tvrdšie presadzovať dodržiavanie predpisov zo strany spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami

Americké regulačné orgány vedú právne bitky so subjektmi pôsobiacimi v oblasti kryptomien na viacerých frontoch. Všetko nasvedčuje tomu, že Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) je pripravená zaviesť ešte prísnejšie predpisy, ktoré zasiahnu odvetvie digitálnych aktív. Viaceré udalosti v posledných mesiacoch naznačili, že americké orgány chcú tvrdo zakročiť proti mnohým spoločnostiam v tomto sektore. K celej záležitosti sa teraz vyjadril predseda SEC Gary Gensler.

od Martin Tkáč

Newsletter news

SEC nechce zničiť kryptomeny, hovorí Gary Gensler

Predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) poskytol rozhovor pre televíznu stanicu CNBC Squawk Box. Gensler sa pokúsil odmietnuť správy, že jeho inštitúcia sa snaží úplne potlačiť kryptomeny.

Dôvodom je samozrejme, vzrušenie na trhu, ktoré ešte neutíchlo po tom, čo burza Kraken dostala od SEC pokutu 30 miliónov dolárov a musela stiahnuť všetky možnosti stakovania, ktoré doteraz ponúkala klientom. Dôvodom bolo, že komisia považovala tento produkt za „nezákonný“ predaj cenného papiera. Táto situácia je však len jednou z mnohých udalostí, ktoré naznačujú prísnejšie predpisy pre vznikajúce odvetvie v USA.

V súvislosti s názorom, že komisia chce zničiť trh s kryptomenami v štátoch, Gensler uviedol, že SEC využíva „všetky nástroje, ktoré má k dispozícii“, vrátane diskusií s odvetvím kryptomien, aby si vynútila dodržiavanie predpisov. Predseda SEC upozornil, že veľká časť kryptomenových tokenov musí podliehať dohľadu regulačného orgánu prostredníctvom ich registrácie.

Okrem toho Gensler hovoril aj o platformách, ktoré sa označujú ako „kasína s kryptomenami“. Podľa jeho názoru toto vznikajúce odvetvie funguje ako „divoký západ“ a je založené na obchodnom modeli, ktorý je „plný konfliktov“. Podľa Genslera by SEC mala byť čo najbližšie k tomuto odvetviu, aby ho lepšie pochopila, ale aj účinnejšie kontrolovala.

Gensler tvrdí, že subjekty zaoberajúce sa kryptomenami by mali dodržiavať „časom overené“ predpisy, ktoré chránia spotrebiteľov.

Predseda SEC povedal:

„Cesta vpred je dobre vyšliapaná, či už ide o veľké spoločnosti, ktoré vidíte každý deň, Apple alebo iné technologické spoločnosti, alebo automobilový priemysel, vedia, ako byť v súlade s predpismi. Máme desiatky tisíc registrujúcich, ktorí sa riadne a v dobrej viere zaregistrovali a poskytli príslušné informácie. Je načase, aby to tak táto skupina urobila, dráha je strašne krátka.“

gary gensler

Šéf SEC navyše zdôraznil, že nedávne kroky a prístup ich inštitúcie k regulácii prostredníctvom presadzovania práva „nie sú nové“. Gensler varuje, že Komisia nebude v žiadnom prípade váhať pokračovať v opatreniach v rámci tohto programu proti spoločnostiam, ako je Kraken.

Operácia Choke Point a kryptomeny

Nie všetci však zdieľajú Genslerov názor na sektor digitálnych aktív. Nick Carter, zakladateľ spoločnosti Castle Island Ventures, má okrem iného iný názor. Carter tvrdí, že administratíva Joea Bidena sa zamerala na odvetvie kryptomien v rámci operácie „Choke Point“.

Táto operácia bola vyvinutá ešte počas Obamovej vlády. Jej cieľom bolo izolovať určité odvetvia od bankového sektora USA. Z toho vyplýva, že americké regulačné orgány „využívajú bankový sektor na organizovanie sofistikovaného a rozsiahleho zásahu proti odvetviu kryptomien“, varuje Carter a dodáva:

„Banky, ktoré prijímajú vklady od kryptozákazníkov, vydávajú stablecoiny, držia kryptomeny alebo sa snažia držať kryptomeny ako istinu, sa v posledných týždňoch stali terčom útokov zo strany regulačných orgánov.“

Carter je presvedčený, že neúspech burzy kryptomien FTX viedol k tomu, že sa táto operácia zamerala na kryptomeny. Krach spoločnosti Bankman-Frieda bol pre vládu USA „striebornou guľkou“ proti vznikajúcemu priemyslu.

Všimnite si však, že pri útoku na odvetvie digitálnych aktív prostredníctvom operácie Choke Point môže hospodárstvo USA utrpieť väčšie straty, ako sa predpokladalo. Výsledkom bude izolácia bankového sektora od inovatívnych technológií a produktov, ktoré sú široko rozšírené a zaujímavé pre investorov. Carter tiež uviedol, že:

„Ak budú bankové regulačné orgány pokračovať vo svojej nátlakovej kampani, riskujú nielen stratu kontroly nad kryptografickým odvetvím, ale paradoxne aj zvýšenie rizika presunutím aktivít do menej sofistikovaných jurisdikcií, ktoré sú menej schopné riadiť skutočné riziká, ktoré môžu vzniknúť.“

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár