Digitálne euro ECB

Fed pripravil novú správu o CBDC

od Martin

Fed analyzuje potenciálny vplyv CBDC na menovú politiku USA. V utorok k tejto problematike zverejnil správu.

NEWSLETTER okrypte.sk

Fed analyzuje vplyv CBDC na menovú politiku

Štúdia z apríla je zhrnutá v pracovnom dokumente s názvom „Retail CBDC a implementácia menovej politiky USA: štylizovaná analýza súvahy“.

Zvažuje štyri scenáre, ktoré ilustrujú potenciálny vplyv CBDC na menovú politiku z pohľadu troch skupín zainteresovaných strán: Fedu, komerčných bánk a amerických domácností.

Prvý scenár predpokladal výmenu hotovosti za CBDC, čo ovplyvnilo aktíva vo Fede a domácnostiach, no neovplyvnilo realizáciu menovej politiky.

Zostávajúce scenáre skúmali reakcie komerčných bánk na pokles hotovostných rezerv v dôsledku vytvorenia CBDC. Ak výbery hotovosti vedú k nedostatku rezerv, banky majú na výber:

  • predať časť svojich cenných papierov alebo pôžičiek, aby si opäť vytvorili hotovosť,
  • alebo zvýšiť vklady tým, že ponúkajú atraktívnejšie podmienky pre svoje produkty.

To zase môže viesť k vyšším úrokovým sadzbám a zníženiu dopytu po CBDC dlhšou držbou vkladov v bankách.

Ak úrokové sadzby stúpnu príliš prudko, Fed môže použiť diskontné okno (nástroj menovej autority na pôžičky bankám, zvyčajne krátkodobé) a pevné repo operácie na nižšie sadzby. Ak to zlyhá, ďalším krokom je nákup správy rezerv. Tieto technické operácie sú podrobne popísané v dokumente.

CBDC

Podľa autorov správy štúdia zistila, že „potenciálne dôsledky na implementáciu menovej politiky očakávané po zavedení CBDC do značnej miery závisia od počiatočných podmienok súvahy Federálneho rezervného systému“. Ukázala tiež, ako môže Fed využiť existujúce nástroje na riadenie vplyvu CBDC na implementáciu menovej politiky.

USA chcú regulovať trh s kryptomenami

Je vhodné dodať, že v USA sa pracuje aj na regulácii trhu s kryptomenami. Proces sa začal výkonným príkazom prezidenta Joea Bidena.

Biely dom chce poznať aj názor verejnosti na vplyv emisií kryptomien na klímu. Písali sme o tom tu.

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár