FBI zabaví 2,3 milióna dolárov v BTC od ruských hackerov

od Martin Tkáč

Bitcoin už nie je zločineckým prístavom, akým bol vo svojich začiatkoch. A máme o tom ďalšie svedectvo. Federálny úrad pre vyšetrovanie zabavil viac ako 39 BTC v hodnote viac ako 2 milióny dolárov od ruského ransomvérového hackera napojeného na kyberzločinecký gang REvil.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Včera, 30. novembra, FBI podala žalobu na prepadnutie veci v Severnom okrese Texasu, podľa súdnych dokumentov, ktoré prvýkrát zverejnil Bleeping Computer. Nasledovalo skonfiškovanie 39 891 BTC z peňaženky Exodus, ktorú predtým vlastnil ruský občan.

Exodus je non-fiduciárna peňaženka, ktorá podporuje viac ako 130 kryptomien.

Podľa FBI peňaženka obsahovala platby ransomvéru REvil patriace Alexandrovi Sikerinovi, ktorého e-mailová adresa je „engfog1337@gmail.com“. Zatiaľ čo FBI nezverejnila žiadne ďalšie podrobnosti o zločincovi, prezývka „engfog“ je spojená so známou odnožou gangov GandCrab a REvil ransomware známych ako „Lalartu“.

Majetok obžalovaného pochádza z útokov na ransomvér, ktoré vykonal Sikerin, a je možné ich vysledovať. Pozostalosť obžalovaného súvisí aj s konšpiráciou týkajúcou sa prania špinavých peňazí. Dostali sa pod výkupné REvil a sú identifikovaní s plánom. Vlády čoraz viac bojujú proti ransomvéru

Toto zabavenie, aj keď nie najväčšie v poslednej dobe, svedčí o pokračujúcich represiách proti zločincom, ktorí využívajú bitcoiny na svoje nezákonné aktivity. Prevádzkovatelia ransomvéru spôsobili v poslednom čase zmätok po celom svete. Požadovali aj platby v bitcoinoch.

Majk Spirit NFT

Od apríla 2019 do júla 2021 obete ransomvéru zaplatili týmto zločincom viac ako 200 miliónov dolárov. Zároveň bola drvivá väčšina týchto prostriedkov vyplatená v Bitcoine. Niektoré zo známejších prípadov zahŕňajú JBS, najväčšieho spracovateľa mäsa na svete.

Druhým je Colonial Pipeline, najväčší potrubný systém v Spojených štátoch. Obe spoločnosti zaplatili zločincom 11 miliónov dolárov a 4,4 milióna dolárov, aby získali späť svoje údaje a systémy.

Americké úrady však dokázali získať späť 2,3 milióna dolárov z výkupného za Colonial Pipeline.

David Carlisle, výkonný riaditeľ londýnskej blockchain analytickej firmy Elliptic, uviedol:

Toto oživenie tiež demonštruje základnú sledovateľnosť kryptomien. Môže byť použitý ako silný nástroj a prostriedok proti zločincom. Orgány činné v trestnom konaní sa stávajú veľmi zdatnými v používaní analýzy blockchainu na narušenie nezákonnej činnosti. Toto je jeden z najlepších príkladov toho, čo sme doteraz videli.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár