Ethereum baníci zarobili v marci 1,29 miliardy dolárov

od Simona

Podľa najnovších údajov baníci etherea dosiahli v marci celkovo 1,29 miliardy dolárov. Napriek tomu ide stále o výrazný pokles oproti rekordnej úrovni zaznamenanej v novembri minulého roka.

Opustenie klesajúceho trendu

Podľa údajov The Block sa celkové mesačné príjmy Ethereum baníkov od februára do marca 2022 zvýšili približne o 7,2 %.

Ešte dôležitejšie je, že sa im podarilo prelomiť klesajúci trend, ktorý začal v novembri 2021. V tom čase baníci pôsobiaci na druhej najväčšej blockchainovej sieti dosiahli tržby viac ako 2 miliardy dolárov, no v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov toto číslo začalo klesať.

Zaujímavé je, že takmer celých 1,29 miliardy dolárov pochádzalo z blokových dotácií. Transakčné poplatky poskytli baníkom zisk menej ako 100 miliónov dolárov. Je to priamy dôsledok EIP-1559, ktorý vstúpil do platnosti s londýnskou aktualizáciou minulý rok.

Ako už bolo uvedené, EIP-1559 rozdelil transakčné poplatky. Odvtedy sú základné poplatky zastavené a baníci dostávajú len sprepitné.

Od londýnskeho hard forku začala sieť Ethereum spaľovať časť svojej natívnej kryptomeny. Nedávno sa v tejto veci podarilo prekročiť míľnik, dve miliardy ETH.

Podľa Watch The Burn bolo v čase písania článku už spálených presne 2 063 565 ETH. Pri dnešnom kurze je to viac ako 7 miliárd dolárov.

Mineri BTC majú najmenej mincí za posledné roky

Na druhej strane, podľa údajov IntoTheBlock z polovice marca vlastníctvo BTC medzi baníkmi kleslo na najnižšiu úroveň od roku 2010. V súčasnosti držia iba 1,95 milióna mincí:

Zaujímavé je, že zmeny v množstve BTC vlastnených baníkmi vyzerajú úplne inak ako v novembri 2021. Vtedy baníci a dlhoroční HODLeri masívne hromadili pôvodnú kryptomenu. Táto situácia spôsobila obrovský ponukový šok na trhu s kryptomenami a podporila krátkodobé zisky.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár