Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca spoločnosti Allianz varuje, že Fed zasiahne hospodárstvo USA

Ekonóm Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca spoločnosti Allianz varoval, že Federálny rezervný systém nemôže dosiahnuť svoj 2-percentný inflačný cieľ bez toho, aby zasiahol hospodárstvo USA.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Fed môže zasiahnuť hospodárstvo USA, varuje Mohamed El-Erian

Mohamed El-Erian tvrdí, že Federálny rezervný systém nemôže dosiahnuť svoj 2-% inflačný cieľ bez toho, aby „rozdrvil ekonomiku“.

V rozhovore pre agentúru Bloomberg zároveň dodal, že 2-percentná inflácia nie je správnym cieľom, ktorý by sa Fed mal snažiť dosiahnuť.

El-Erianove komentáre nadväzujú na vládne údaje o indexe spotrebiteľských cien (CPI) zverejnené v utorok. Na medziročnej báze ceny vzrástli o 6,4 %, pričom mesiac predtým to bolo 6,5 %. V reakcii na to viacerí predstavitelia Fed-u uviedli, že americká centrálna banka možno bude musieť zvýšiť úrokové sadzby nad pôvodné očakávania, aby utlmila pokračujúce inflačné tlaky.

Ekonomický poradca Allianz však vysvetlil, že existuje niekoľko faktorov, ktoré tlačia na zvýšenie cieľovej miery inflácie. Patria k nim zmeny na strane ponuky vrátane prechodu na energetiku a narušenia dodávateľských reťazcov, ku ktorým došlo počas pandémie COVID-19, alebo zmeny, ktoré nastali na geopolitickej úrovni.

El-Erian uviedol, že Federálny rezervný systém je „príliš závislý od údajov“. Poznamenal, že „je dobré brať do úvahy údaje“, ale treba mať aj „víziu toho, kam sa veci uberajú“. Upozornil, že problémom v súčasnosti je, že Fed sa zasekol v snahe dosiahnuť nepolapiteľný cieľ – 2-percentnú infláciu.

Už skôr tiež varoval, že Federálny rezervný systém by mohol stratiť svoju dôveryhodnosť, ak by zmenil svoj inflačný cieľ:

Nemôžete zmeniť inflačný cieľ, keď ste ho minuli s takým veľkým odstupom.

Federálny rezervný systém a inflácia

V novembri sa vyjadril aj ku kryptomenám. Povedal, že bitcoin sa nikdy nestane globálnou rezervnou menou a že jeho cena neprekročí úroveň 100 000 USD. Napriek tomu verí, že trh s kryptomenami prežije pokles a zostane dôležitou súčasťou „platobného ekosystému“.

Ako poraziť infláciu?

Dvojpercentná inflácia sa všeobecne považuje za optimálnu pre rozvinuté ekonomiky.

Ako by však FED rýchlo porazil infláciu? El-Erian má možno pravdu, že bude ťažké alebo nemožné dosiahnuť túto úlohu bez toho, aby sa zasiahlo napríklad na trhu práce. V USA inflácia klesá, ale pomaly. Na druhej strane nezamestnanosť zostáva najnižšia za posledné desaťročia. V praxi sa to premieta do prudkého rastu cien – keď sa spotrebitelia neobávajú straty zamestnania, nešetria toľko, koľko by mali, aby inflácia začala klesať. Inými slovami, naďalej nadmerne utrácajú, vytvárajú dopyt, a ten ženie ceny nahor.

Je však otázne, či sa centrálna banka rozhodne ďalej prudko zvyšovať úrokové sadzby, pretože sa bude obávať vyvolania silnej krízy. Pravdepodobne sa zastaví na zvýšení o 25 bázických bodov. Počet zvýšení sadzieb sa však bude zvyšovať. Namiesto posledného, ako sa pôvodne predpokladalo, ich bude ešte niekoľko.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár