Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca v Allianz verí, že bitcoin nikdy nedosiahne 100 000 dolárov

Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca Allianz, je presvedčený, že bitcoin sa nikdy nestane globálnou rezervnou menou a jeho cena nepresiahne 100 000 dolárov. Napriek tomu verí, že trh s kryptomenami prežije medvedí trh a zostane podstatnou súčasťou „platobného ekosystému“.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Bitcoin nepôjde na Mesiac

V nedávnom rozhovore pre CNBC El-Erian opísal bitcoin ako technologickú inováciu, ktorá dosiahla vrchol takmer 70 000 dolárov. Stalo sa tak podľa jeho názoru vďaka obrovskému nadšeniu investorov. Ekosystém kryptomien sa teraz „posilňuje“ a najhorší pokles je za nami.

Aby bolo jasné: nemyslím si, že by sa Bitcoin stal globálnou menou, nemyslím si, že dôjde k masovej adopcii. Keď ľudia hovoria, že to bude stáť 100 000, 200 000, 300 000 dolárov, predpokladajú masovú adopciu: nebude, hovorí odborník.

Napriek svojmu trochu medvediemu správaniu bol El-Erian kedysi HODLer. Nakúpil bitcoiny počas medvedieho trhu s kryptomenami v roku 2018, keď cena BTC bola okolo 3 000 dolárov. Predával kryptomeny za 19 000 dolárov za 1 BTC.

Mýtická úroveň na grafe

Cena 100 000 dolárov za jeden bitcoin je mýtická úroveň. Mnoho analytikov verí, že je len otázkou času, kedy bude 1 BTC stáť tak veľa.

Michael Saylor z MicroStrategy dokonca hovorí, že 100 000 dolárov je málo a že bitcoin bude stáť až 1 milión dolárov. Pokračoval v opise bitcoinu ako niečoho „špeciálneho“, pretože žiadna iná platobná sieť neponúka rovnakú úroveň bezpečnosti.

Money Bitcoin GIF by ProBit Global

Dokonca aj niektorí odborníci z odvetvia, ako napríklad Zak Pendl – spolušéf Global FX v Goldman Sachs – prejavujú podobnú vieru v kryptomenu.

Medzitým Mike McGlone, hlavný komoditný stratég v Bloomberg Intelligence, v októbri tvrdil, že cena BTC sa v priebehu piatich až desiatich rokov zvýši na 100 000 dolárov.

Dnes stojí 1 BTC 20 425 dolárov. To znamená cenový skok o 0,34 % na týždennej báze a pokles o cca 1 % v priebehu 24 hodín.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár