Nový dokument Európskej únie identifikuje riziká vyplývajúce z emisií CBDC

Európska únia chce analyzovať účinky digitálneho eura. To však neznamená prípravu na praktickú problematiku CBDC. V tejto súvislosti odborníci poukazujú na niektoré obavy.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Má Európska únia obavy z CBDC?

Z nového analytického dokumentu o digitálnom eure, ktorý zverejnil Výbor Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové veci, vyplýva, že Európska únia vôbec nie je blízko k emisii CBDC. Obsah pripravil ekonóm Ignazio Angeloni. Venoval sa desiatim potenciálnym problémom, ktoré by „budúce digitálne euro“ mohlo vyvolať. Ako vidieť, zameral sa na nevýhody tohto typu riešenia.

Angeloni napísal, že digitálne euro by spôsobilo, že Európska centrálna banka (ECB) by takpovediac súťažila s komerčnými bankami o vklady. Ponechal otvorenú možnosť spolupráce medzi verejným a súkromným svetom v modeli, v ktorom komerčné banky poskytujú používateľom digitálneho eura front-end služby.

Podľa Angeloniho by zavedenie digitálneho eura mohlo mať aj rušivý vplyv na finančný systém. Na to však ECB nie je pripravená. Digitálna mena by musela byť pre spotrebiteľov dostatočne atraktívna, aby mala dostatočne veľkú používateľskú základňu. Zároveň však nie je dostatočne atraktívna na to, aby podkopala celý bankový systém.

europska unia

Angeloni na záver dokumentu citoval predstaviteľa americkej Rady federálnych rezerv Christophera Wallera. Ten uviedol, že digitálna mena centrálnej banky (CBDC) spôsobí svetu mnoho problémov.

Ekonóm zdôraznil, že „ECB by mala pokračovať vo výskume a možno v októbri začať aj testovaciu fázu, ale nemala by digitálne euro skutočne zaviesť, pokiaľ sa v budúcnosti neobjavia nové prvky, ktoré takýto krok podporia“.

ECB v októbri rozhodne, či bude pokračovať v testovaní CBDC s „realizačnou fázou“.

CBDC – hrozba alebo príležitosť?

Diskusia o CBDC prebieha už dlhší čas. Mnohí poukazujú na skutočnosť, že tento nový model meny by mohol pomôcť pri cezhraničnom zúčtovaní (čo je smer, ktorým sa chcú krajiny BRICS uberať). Kritici sa však zároveň obávajú, že by mohol zasiahnuť do súkromia spotrebiteľov, a tým zvýšiť moc úradníkov.

Zatiaľ najväčšou krajinou, ktorá vydáva CBDC, je Čína. Digitálny jüan je zároveň najrozšírenejšou takouto menou na svete.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár