Čína spustila digitálnu jüanovú peňaženku

Čína sa približuje k zavedeniu digitálnej štátnej meny, dokonca spustila vlastnú peňaženku pre digitálny jüan.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Aplikácia sa nazýva „e-CNY (Pilot)“ a je dostupná pre zariadenia so systémom Android aj iOS.

Podľa BlockBeats.info, informačnej stránky o blockchainových projektoch v Číne, aplikácia umožní používateľom spravovať svoje peňaženky a previesť tradičnú menu do digitálnej verzie. Na prvý pohľad sa zdá, že používanie je jednoduché, rýchle a intuitívne.

Keďže ide stále o pilotnú verziu, jej využitie je momentálne obmedzené. Aplikáciu môžu používať iba obyvatelia 11 miest.

Používatelia sa najprv musia zaregistrovať pomocou svojho telefónneho čísla. Naraz sa môžu pripojiť iba k jednému zariadeniu. Ak sa teda prihlásia na inom zariadení, budú automaticky odhlásení v porovnaní s predchádzajúcim.

Aplikácia momentálne podporuje 9 bánk:

  • Industrial and Commercial Bank of China,
  • Agricultural Bank of China, Bank of China,
  • China Construction Bank,
  • Bank of Communications,
  • Postal Savings Bank of China,
  • China Merchants Bank,
  • Internet Commercial Bank (Alipay)
  • WeBank (Alipay)

BlockBeats už aplikáciu testoval, a to ako registráciou účtu a jeho prepojením s niektorou z podporovaných bánk, tak aj prevodmi. Spomedzi množstva funkcií je možné napríklad prenášať juany pomocou NFC. Ak teda chcete posielať peniaze, musíte telefón priblížiť k inému zariadeniu so zapnutou funkciou. Transakcia môže prebiehať aj offline.

Majk Spirit NFT

Čínsky projekt vstupuje do platnosti

Spustením pilotnej aplikácie pre digitálny jüan Čína oficiálne vstupuje do éry digitálnej meny. Zároveň realizujú cestovnú mapu, podľa ktorej má byť všetko pripravené pred olympiádou v Pekingu. Štartuje už o mesiac, 4. februára.

K dnešnému dňu už 140 miliónov ľudí a 10 miliónov spoločností otvorilo portfólio digitálnych jüanov. Celkovo sa už uskutočnilo 150 miliónov transakcií v hodnote 62 miliárd juanov (9 miliárd USD).

Čína je najväčšia krajina na svete a tento systém by mohol narušiť ekonomiku digitálnych transakcií. Možno sa to využije aj na presvedčenie Spojených štátov a Európskej únie, aby urýchlili prácu na CBDC a zaviedli digitálny dolár a digitálne euro.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár