Banky v Spojenom kráľovstve nie sú ochotné poskytovať služby kryptomenovým firmám

Podľa viacerých zdrojov, ktoré oslovila agentúra Bloomberg, britské banky nechcú spolupracovať so spoločnosťami pôsobiacimi na trhu s kryptomenami. Tých niekoľko bánk, ktoré s týmto odvetvím ešte spolupracujú, pritom požaduje viac dokumentácie a informácií o tom, ako hráči na trhu s kryptomenami monitorujú transakcie klientov.

od Simona

Newsletter news

Je Spojené kráľovstvo proti kryptomenám?

Banky robia veľa pre to, aby kryptomenovým burzám sťažili život. Patrí k nim odmietanie žiadostí o vedenie účtu, zmrazovanie prostriedkov na účtoch a vyžadovanie množstva dokumentácie. Kryptomenové spoločnosti dokonca poslali oficiálnu sťažnosť vláde a samotnému premiérovi Rishihovi Sunakovi, keďže situácia sa takmer z týždňa na týždeň zhoršuje. Nie je prekvapením, že kroky bánk sú v rozpore s vládnou politikou. Samotný Sunak pri nástupe do funkcie premiéra vlial do sŕdc investorov do kryptomien nádej, že sa ich krajina stane regionálnym blockchainovým centrom.

V súčasnosti sa však deje pravý opak. Ako pre agentúru Bloomberg uviedol Tom Duff-Gordon, viceprezident pre medzinárodnú politiku spoločnosti Coinbase, kroky bánk v Spojenom kráľovstve sú „ostrejšie“ ako kroky ich kolegov z EÚ. Dodal, že snahy Európskej únie o vytvorenie regulačného rámca pre odvetvie digitálnych aktív spôsobujú, že banky sú voči kryptomenovým firmám otvorenejšie. Pripomeňme, že orgány EÚ vypracovali návrh zákona o trhoch s kryptomenovými aktívami (MiCA) v októbri 2022. Konečné hlasovanie je naplánované na tento mesiac.

Všetky uvedené skutočnosti majú nepríjemné dôsledky pre hospodárstvo Spojeného kráľovstva. Podľa údajov PitchBook sa zatiaľ v roku 2023 investície rizikového kapitálu do spoločností zaoberajúcich sa digitálnymi aktívami v Spojenom kráľovstve znížili o 94 % na 55 miliónov USD. V ostatných európskych krajinách bol pritom zaznamenaný nárast o 31 %.

V marci banky HSBC Holdings a Nationwide Building Society zakázali nákupy kryptomien kreditnými kartami, čím sa pripojili k rastúcemu zoznamu bánk v krajine, ktoré sprísňujú obmedzenia týkajúce sa digitálnych aktív.

Biely zoznam

V marci tiež obchodné združenie CryptoUK navrhlo vytvorenie „bieleho zoznamu“ spoločností pôsobiacich v oblasti kryptomien, ktoré sú registrované v krajine.

„Mnohé veľké banky v Spojenom kráľovstve už zaviedli zákazy alebo obmedzenia pre spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami a obávame sa, že ich príklad môžu čoskoro nasledovať aj ďalšie banky a poskytovatelia platobných služieb, informovala spoločnosť CryptoUK.

Zatiaľ nie je jasné, či vláda v Sunaku pomôže kryptomenovým subjektom.

Kryptomeny

Premiér, ktorý mal veľkú víziu

Sunak je ďalším politikom, ktorý hneď po odchode z funkcie vyhlásil, že je zástancom kryptomien, ale keď sa dostal k moci, v sektore blockchainových technológií sa zjavne angažoval menej.

Počas pôsobenia vo funkcii ministra financií vo vláde premiéra Borisa Johnsona Sunak oznámil svoj plán urobiť zo Spojeného kráľovstva centrum kryptomien. Okrem iného bol spoluautorom pro-kryptografického zákona o finančných službách a trhoch. Približne v tomto čase bola aj Kráľovská mincovňa poverená zriadením zbierky NFT.

Ian Taylor, riaditeľ spoločnosti CryptoUK, ešte pred šiestimi mesiacmi uviedol, že to, že Sunak bude premiérom, „bude mať pozitívny vplyv na kryptomeny a celkovú ekonomiku“.

Podobné nádeje v kryptomenovej komunite v USA vzbudil Gary Gensler, keď sa stal predsedom SEC. Dnes už vieme, že je skôr nepriateľom trhu než jeho spojencom. Bude to tak aj so Sunakom?

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár