krypBuenos Aires zvažuje, že umožní obyvateľom platiť dane v kryptomenáchtomeny

Argentínska centrálna banka zakazuje miestnym inštitúciám poskytovať služby v oblasti kryptomien

0 komentárov

Argentínska centrálna banka (BCRA) zakázala národným finančným inštitúciám sprostredkovať obchodovanie s kryptomenami. Oznámenie prichádza niekoľko dní po tom, čo dve najväčšie miestne banky Banco Galicia a Brubank  odhalili, že umožnia klientom nakupovať digitálne aktíva prostredníctvom ich oficiálnych webových stránok.

Argentínska centrálna banka blokuje ponuku kryptomien

Začiatkom tohto týždňa sa najväčšia argentínska súkromná banka Banco Galicia a digitálna banka Brubank, spojili s kryptomenovou peňaženkou Lirium. Inštitúcie chceli týmto spôsobom poskytnúť svojim klientom služby v oblasti kryptomien. Obe strany zaznamenali veľký záujem používateľov o digitálne aktíva, najmä medzi mladšou generáciou.

Napriek tomu argentínska centrálna banka uviedla, že domáce peňažné inštitúcie majú zakázané ponúkať takéto služby. Poukázala tiež na nedostatok vhodných priemyselných predpisov.

Opatrenie predstavenstva BCRA je určené na zmiernenie rizík spojených s operáciami s týmito aktívami, ktoré by mohli vzniknúť pre používateľov finančných služieb a finančného systému ako celku.

Ako mnohé centrálne banky, aj BCRA upozornila na niektoré z najčastejšie uvádzaných potenciálnych hrozieb digitálnych aktív. Inštitúcia zistila, že bitcoiny a altcoiny sú vysoko volatilné. Okrem toho sa môžu použiť na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu.

Zatiaľ čo väčšina kryptomien podlieha silným cenovým výkyvom, je diskutabilné, či ich možno ľahko zneužiť na kriminálne operácie. Po prvé, blockchain bitcoinu je úplne transparentný. Transakcie sa zaznamenávajú do digitálnej účtovnej knihy a sú viditeľné pre všetkých účastníkov siete.

Na druhej strane, hotovosť môže byť nevystopovateľná a stále sa široko používa pri obchodovaní s drogami, zbraňami, prostitúciou atď.

Bitcoin v Argentíne

Argentína je dobrým miestom pre kryptomeny

Napriek postoju centrálnej banky sektor digitálnych aktív v Argentíne už nejaký čas prekvitá. Krajinu, ktorá v posledných rokoch zápasí s ekonomickými problémami, navyše zasiahla pandémia COVID-19. Do konca roka 2020 sa finančná kríza zrýchlila do takej miery, že mnohí obyvatelia uprednostnili vstup na trh s kryptomenami, než aby sa držali devalvácie fiat mien.

V tom čase latinskoamerický tím Binance odhadoval, že počet nových používateľov v Argentíne sa za 12 mesiacov strojnásobil. Lacná elektrina, rozsiahle územie Argentíny a vhodná klíma navyše posilnili miestny ťažobný sektor.

Všímajúc si tieto trendy, viaceré kryptomenové burzy nadviazali spoluprácu s domácim športovým sektorom. Vlani v novembri Bybit podpísal partnerstvo s Argentínskym futbalovým zväzom (AFA). Platforma sa tak stala hlavným globálnym sponzorom argentínskeho národného futbalového tímu. Čoskoro nato burza Binance urobila to isté.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár