Ako môže blockchain zmeniť zábavný priemysel?

Integrácia technológie blockchain urobí zábavný priemysel demokratickejším, pomôže bojovať proti porušovaniu autorských práv a uľahčí speňaženie obsahu.

od Simona

Newsletter news

Globálny zábavný priemysel prechádza digitálnou transformáciou. Spotrebitelia požadujú od tvorcov pútavý obsah, ku ktorému je možné pristupovať kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia. Spoločnosti hľadajú nové spôsoby, ako zostať konkurencieschopné na neustále sa meniacom trhu. Ale bez ohľadu na to, o ktorom segmente priemyslu hovoríme, budúcnosť zábavy priamo súvisí s integráciou technológie blockchain.

Zábavný priemysel je pripravený na blockchainovú revolúciu

V roku 2021 sa celosvetový zábavný priemysel zotavil zo šokov spôsobených covidom a vykázal bezprecedentný rast. Tento trh mal hodnotu 2,20 bilióna USD, z čoho 717 miliárd USD pochádzalo z USA. Do roku 2030 by americký mediálny a zábavný priemysel mohol rásť zloženým ročným tempom rastu 8,90 %.

Ale ako priemysel rástol, prišla masívna transformácia. Tvorcovia teraz potrebujú vytvárať obsah oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. A množstvo obsahu dostupného na konzumáciu láme všetky rekordy.

Zábavný priemysel je zrelý na revolúciu blockchainu, pretože zo zmien, ktoré prinesie technológia Web3, budú ťažiť tvorcovia obsahu aj spotrebitelia. Decentralizovaný systém totiž ponúka nielen značné výhody pri poskytovaní prístupu k obsahu, ale dá sa využiť aj na zabezpečenie spravodlivého odmeňovania pre tvorcov.

Aké problémy môže blockchain vyriešiť?

Porušenie autorských práv

Digitálne pirátstvo a porušovanie autorských práv duševného vlastníctva stojí zábavný priemysel obrovské množstvo peňazí. Odhaduje sa, že samotná ekonomika USA stráca ročne asi 30 miliárd dolárov.

Blockchain umožní rýchly prístup k informáciám o vlastníkoch autorských práv a používaní obsahu. Vďaka jeho transparentnosti je možné sledovať, kedy a kým bol použitý obsah chránený autorskými právami a v prípade jeho porušenia je možné podniknúť príslušné kroky.

Okrem toho môžu držitelia práv pomocou technológie blockchain vytvárať kópie obsahu a pre každú kópiu predpisovať možnosti jej používania. Jedna kópia môže byť napríklad stiahnutá a ďalšia môže byť zverejnená na webovej stránke len na prezeranie.

Zníženie nákladov na sprostredkovanie

Hudobný priemysel v Spojených štátoch zarobí až 43 miliárd dolárov ročne. Umelci však dostanú len 12 % z týchto peňazí, z ktorých väčšina ide sprostredkovateľom, vrátane nahrávacích spoločností a manažérov, ako aj streamovacím službám ako Spotify, Apple Music a Soundcloud. Používanie inteligentných zmlúv umožní vyplácať autorské honoráre tvorcom, čím sa obídu sprostredkovatelia, ktorí majú o ich služby vysoký záujem.

Zavedenie mikroplatieb

Po umiestnení obsahu na blockchain je možné sledovať každé jeho použitie. To umožní vytvorenie adaptabilných a transparentných metód oceňovania v reálnom čase. Inteligentné zmluvy možno použiť aj na implementáciu automatizovaných mikroplatieb medzi spotrebiteľmi a tvorcami obsahu.

xponentialdesign loop blue money digital GIF

Distribúcia obsahu

Tvorcovia obsahu môžu využiť blockchain na automatizáciu mnohých administratívnych úloh súvisiacich so zmluvami, licenciami a platbami. Týmto spôsobom technológia Web3 umožní umelcom a tvorcom distribuovať svoje diela priamo od jedného používateľa k druhému bez potreby drahých sprostredkovateľov.

Správa licenčných poplatkov

Tvorcovia obsahu môžu nahrávať originálne diela na blockchain platformy, samostatne publikovať, spravovať distribúciu a kontrolovať možnosti udeľovania licencií. Licenčné poplatky za každý obsah môžu byť zahrnuté v inteligentnej zmluve a platby môžu byť vyplatené tvorcovi pri každom použití.

Zhrnutie

Technológia blockchain už dala svetu bezprecedentný obsah. Ďalším cieľom je pomôcť jeho tvorcom zbaviť sa obmedzení byrokracie a konzervatívnych spoločností, ktoré sa vyhýbajú riziku. Tokenizácia kreativity môže znamenať veľký rozdiel. S nezameniteľnými tokenmi (NFT) umelci a tvorcovia opäť získajú kontrolu nad svojimi výtvormi a tým, ako a kde sa používajú.

Je tiež potrebné viac objasniť regulačnú stránku tohto segmentu. Koniec koncov, s rastúcou popularitou technológie blockchain by regulátori mohli zaviesť prísne pravidlá, ktoré by podkopali koncept decentralizácie, ktorý je základom celého odvetvia kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár