10 000 najväčších veľrýb predstavuje 27 % ponuky bitcoinov

od Martin Tkáč

Podľa najnovšieho výskumu iba 1 % držiteľov bitcoinov ovláda viac mincí ako väčšina bohatých amerických domácností. To však nie je všetko. Najšokujúcejším faktom je, že len 0,01 % HODlerov vlastní až 27 % súčasnej ponuky primárnej kryptomeny.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK
Bitcoinový ekosystém je stále veľmi koncentrovaný

Štúdia Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) odhalila, že 10 000 najlepších adries BTC obsahuje až 5 miliónov mincí, ktoré majú v súčasnosti hodnotu približne 235 miliárd USD. To je zhruba rovnaké ako trhová kapitalizácia Pepsi, 48. najväčšej spoločnosti na svete.

Podľa NBER v súčasnosti vlastní BTC 114 miliónov ľudí na celom svete. Toto malé percento hodlerov teda ovláda až 27 % z 19 miliónov mincí, ktoré sú v súčasnosti v obehu. Nie je však špecifikované, či tieto adresy patria burzám alebo správcom. Podľa Bitinfocharts len studené peňaženky Binance obsahujú celkovo 433 490 BTC v hodnote približne 20 miliárd dolárov.

Majk Spirit NFT

Tieto čísla odrážajú súčasný stav majetkových rozdielov v Spojených štátoch. Podľa Federálneho rezervného systému 1 % amerických domácností vlastní až jednu tretinu všetkého bohatstva.

Štúdiu viedli finanční profesori Antoinette Schoar z MIT Sloan School of Management a Igor Makarov z London School of Economics. Ako uvádza WSJ, výskumníci zmapovali a analyzovali každú transakciu v histórii bitcoinu.

Takáto centralizácia má podľa správy dva vážne dôsledky.

Po prvé, celá sieť je náchylnejšia na systémové riziko. Po druhé, bohatstvo je sústredené vo veľmi malom počte aktérov.

Antoinette Schoar komentovala:

Aj keď existuje už 13 rokov, stále ide o veľmi koncentrovaný ekosystém.

HODLeri BTC

Ako je na tom bitcoin?

Cena bitcoinu sa mierne zotavila z nedávnych poklesov za posledných 24 hodín. V čase písania tohto článku sa pôvodná kryptomena obchoduje okolo 49 000 USD.

Napriek tomu má aktívum stále klesajúci trend. BTC stráca približne 7 % za dva týždne. Nachádza sa tiež okolo 30 % svojho ATH dosiahnutého 10. novembra. Za zmienku však stojí, že nejde o najväčšiu tohtoročnú korekciu.

Takže je priskoro nazvať to medvedím.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár