Zasadí nový zákon v USA silný úder trhu s kryptomenami?

od Martin Tkáč

Komunita kryptomien je proti dodatku k americkému daňovému plánu. Cieľom tohto projektu je vyzbierať až 28 miliárd dolárov na financovanie infraštruktúry v krajine. Všetko však bude skutočné, s rozšíreným zdanením transakcií v digitálnej mene a zavedením nových požiadaviek na vykazovanie pre „maklérov kryptomeny“.

Nová daň v USA?

Senátori Mark Warner a Rob Portman 6. augusta navrhli zmenu a doplnenie návrhu zákona. Toto má vylúčiť zo záznamov ťažiarov kryptomien a predajcov hardvéru a softvéru, ale obsahuje to ďalšie nebezpečenstvá. Konečné znenie novely Warner a Portman tiež naznačuje, že na tvorcov kryptomien a validátorov proof-of-stake by sa naďalej vzťahovalo rozšírené vykazovanie a zdaňovanie. Problém je v tom, že implementácia nového zákona by bola podľa odborníkov „nerealizovateľná“.

Ekonomický novinár Washington Post Jeff Stein na twitteri uviedol, že Biely dom formálne podporil dodatok.

Neskoré lámanie-Biely dom formálne vychádza na podporu dodatku o kryptomenách Warner-Portman-Sinema, implicitne proti plánu Toomey-Wyden-Lummis

Znamenalo by to tiež, že Biely dom nepodporuje súperiaci pozmeňujúci návrh, ktorý navrhli senátori Cynthia Lummis, Pat Toomey a Ron Wyden.

„Pri spresňovaní definície makléra náš pozmeňujúci a doplňujúci návrh zabezpečí, aby sa na nefinančných sprostredkovateľov, ako sú baníci, validátori siete a ďalší poskytovatelia služieb, nevzťahovali požiadavky na vykazovanie balíka,“ tweetoval Toomey svoje nápady na zmenu.

Oprava, ktorá poškodí trh s kryptomenami?

Výkonný riaditeľ Coin Center Jerry Brito označil dodatok Warner-Portmana za „katastrofický“. Tento dodatok sa stretol aj s rozsiahlym odsúdením komunity kryptomien.

Nadácia Electronic Frontier Foundation (EFF) publikovala 2. augusta článok, v ktorom kritizuje dodatok za rozšírenie jeho pôsobnosti aj na vývojárov, ktorí v mene používateľov nekontrolujú digitálne aktíva.

EFF kritizuje dodatok predovšetkým k definícii „makléra“ kryptomeny ako akejkoľvek osoby „pravidelne poskytujúcej akúkoľvek službu digitálneho prenosu aktív“. EFF dodáva, že „takmer každého subjektu v ekosystéme kryptomeny možno považovať za brokera“.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár