Zárobok šéfa SEC pod paľbou: Je 1 dolár ročne novým normálom?

Člen Snemovne reprezentantov USA navrhol zníženie platu Garyho Genslera na 1 dolár ročne. Gensler vedie americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC), subjekt, ktorý neustále bojuje proti kryptomenovému priemyslu. Takéto drastické zníženie platu navrhla novela zákona o finančných službách a záležitostiach verejnej správy (FSGG) a autorom nápadu bol Tim Burchett. Bude plat šéfa SEC naozaj čoskoro predstavovať 1 USD ročne?

od Martin Tkáč

Gary Gensler s platom 1 dolár ročne – je toto nový plat šéfa SEC?

Gary Gensler je človek, ktorý nepotrebuje žiadne špeciálne predstavovanie v komunite kryptomien. Predtým nadšenec do kryptomien, teraz horlivý vyhladzovač kryptomien. Aj keď to znie ako fragment životopisu antagonistu Netflixu, Gary Gensler a SEC majú obrovský vplyv na trh s kryptomenami. Následné súdne spory proti najväčším hráčom v tomto sektore, akými sú Ripple Labs alebo kryptomenová burza Coinbase, ukazujú, že Gensler má schopnosť formovať situáciu na trhu.

Zaujímavé je, že ekonóm už nejaký čas čelí mnohým kritikám. Nedávno ho kritizoval napríklad Elon Musk. Navrhol, aby SEC nielen zmenila spôsob fungovania, ale aby boli potrestaní aj konkrétni úradníci. Okrem Muska sa o Genslera a SEC začali zaujímať aj členovia Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických. Počas stretnutia 6. novembra Tim Burchett aj Steve Womack naznačili, že SEC a Gensler by mali byť zahrnutí do návrhu zákona zameraného na drastické zníženie financovania mnohých vládnych agentúr. Burchett navrhol, aby Genslerov ročný plat bol obmedzený na 1 dolár.

Koľko v súčasnosti zarába predseda SEC?

Odhaduje sa, že Gensler zarába viac ako 300 000 dolárov ročne za výkon funkcie predsedu SEC. To je, samozrejme, len jeden zo zdrojov jeho príjmov, pretože tento americký politik je bývalý investor Goldman Sachs. Zníženie platu na 1 USD ročne má byť skôr symbolické. Člen Snemovne reprezentantov Steve Womach hovorí, že najlepším riešením by bolo znížiť financovanie SEC, aby sa obmedzila „dotieravosť“ tejto regulačnej inštitúcie.

Okrem toho majú hlboké rozpočtové škrty prinútiť SEC zamerať sa na svoje hlavné poslanie. Je to celkom prekvapivé stanovisko, ak vezmeme do úvahy, že v posledných rokoch bola SEC jediným šerifom na Divokom západe. Kryptomenové spoločnosti sa triasli, aby sa o ne nezaujímal Gensler, ktorý sa obzeral po trhu. Ukazuje sa, že to môže urýchliť proces raketového rastu hodnoty trhu s kryptomenami.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár