Západ blokuje ruským bankám prístup k SWIFT

Koalícia krajín NATO sa zaviazala prijať dodatočné opatrenia, ktoré odstrihnú Rusko od globálneho finančného systému. Okrem toho tieto krajiny oznámili vytvorenie novej transatlantickej pracovnej skupiny na zmrazenie zahraničných aktív tých, na ktorých sa vzťahujú sankcie.

od Martin Tkáč

Rusko stráca prístup k sieti SWIFT

Príkaz tiež blokuje vybraným ruským bankám používanie SWIFT – medzinárodného platobného systému, ktorý používajú banky na posielanie peňazí do celého sveta.

SWIFT je skratka pre The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Ide o organizáciu so sídlom v Belgicku, ktorú vlastnia mnohé z najväčších európskych bánk. Platobná sieť organizácie však nevymieňa peniaze, ale slúži na autentifikáciu platobných príkazov prenášaných medzi bankami.

Jej služby sa využívajú každý deň na spracovanie približne 42 miliónov transakcií vo viac ako 200 krajinách.

Je ťažké predpovedať, aký vplyv bude mať vylúčenie zo SWIFT-u na politickú a vojenskú situáciu na Ukrajine. Určite to však bude bolestivé pre ruské banky a trhy, ktoré už boli vystavené rôznym finančným sankciám.

Carnegie Moscow Center v článku z roku 2021 opísalo vylúčenie zo SWIFT-u ako „nukleárnu možnosť“, ktorá by Rusko obzvlášť tvrdo zasiahla. Hlavne kvôli závislosti krajiny na exporte energie v amerických dolároch.

Autorka článku Maria Shagina vtedy napísala:

Cut-off by prerušil všetky medzinárodné transakcie, spôsobil by kolísanie meny a spôsobil by masívny odlev kapitálu.

Stojí za zmienku, že nariadenie úplne nezakázalo prístup Ruska k SWIFT. Boli však prijaté záväzky „zabezpečiť, aby vybrané ruské banky boli odstránené zo systému“.

obmedzenie swift ore rusko

Čo sa stalo po zablokovaní SWIFT v Iráne?

Keď bol Irán v roku 2012 odstránený zo SWIFT-u, čo bolo prvýkrát, čo bola niektorá krajina vylúčená zo siete, zničilo to takmer polovicu hodnoty ropného sektora krajiny. Ročný export klesol z 92,5 miliardy USD na 52 miliárd USD. V roku 2016 boli iránske banky znovu pripojené k SWIFT.

Aj Rusko sa však na takúto eventualitu roky pripravovalo. Vyhostenie zo SWIFT bolo prvýkrát navrhnuté v roku 2014 v reakcii na inváziu krajiny do oblasti Donbass na Ukrajine.

Neskôr v tom istom roku Rusko vytvorilo vlastnú domácu alternatívu k SWIFT-u – systém prenosu finančných správ alebo SPFS. V Číne funguje aj konkurenčný systém s názvom Cross-Border Interbank Payment System (CIPS). Žiadna z nich však nemá takú podporu alebo medzinárodné uznanie ako SWIFT.

zdroj: cintelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár