V Európskej únii sa začínajú konzultácie o MiCA

Finančný regulátor Európskej únie spustí trojdielny konzultačný proces o nedávno prijatom rámci regulácie trhu s kryptomenami, Markets in Crypto-Assets (MiCA).

od Martin Tkáč

EÚ chce konzultovať ustanovenia MiCA

V oznámení uverejnenom na webovej stránke Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) sa uvádza, že konzultácie sa budú týkať procesu udeľovania povolení, riadenia, riešenia konfliktov záujmov a vybavovania sťažností súvisiacich s MiCA. Očakáva sa, že proces sa začne v júli 2023.

Prvá fáza konzultácií sa bude týkať technických noriem, ako aj postupu pri vybavovaní sťažností a zverejňovaní potenciálnych konfliktov záujmov. Druhá fáza, ktorá sa má začať v októbri, sa bude týkať zverejňovania informácií pre investorov, požiadaviek na správu a riadenie a „ukazovateľov udržateľnosti a nepriaznivého vplyvu na klímu“.

Podľa ESMA sa očakáva, že záverečná konzultačná fáza, ktorá je naplánovaná na prvý štvrťrok 2024, sa bude týkať ochrany investorov a pravidiel zneužívania trhu.

Celý konzultačný proces by mal trvať 18 mesiacov, pričom všetky pravidlá by mali nadobudnúť účinnosť od decembra 2024.

V nadväznosti na pôvodný návrh Európskej komisie zo septembra 2020. Rada Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti schválila MiCA v hlasovaní v máji 2023. Orgán ESMA oznámil, že rámec „vstúpil do platnosti“ v júni, ale zdá sa, že regulačné orgány a zákonodarcovia stále skúmajú rôzne podrobnosti vrátane návrhov na zabezpečenie hladkého vykonávania pravidiel o kryptomenách.

Príležitosť pre EÚ

Všetko sa deje v čase, keď spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami analyzujú, v ktorých jurisdikciách majú pôsobiť. V USA prebieha skutočná vojna proti burzám, ktoré ponúkajú digitálne aktíva. V tejto súvislosti by regulácia trhu zo strany orgánov EÚ a ich zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti mohli viesť k tomu, že kryptomenové spoločnosti začnú emigrovať do nášho regiónu. Cieľom MiCA je totiž vytvoriť konzistentný regulačný rámec pre odvetvie kryptomien. Na druhej strane sú americkí úradníci v súčasnosti kritizovaní za to, že zaujali prístup „regulácie prostredníctvom presadzovania“, t. j. regulujú trh takpovediac tým, že spoločnosti podávajú žaloby na súd a presadzujú existujúce predpisy, ktoré sú často ťažko prispôsobiteľné trhu s kryptomenami.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár