Umelá inteligencia poráža ľudí v pretekoch dronov

Systém umelej inteligencie Swift porazil svetových šampiónov v pretekoch dronov, čo predstavuje ďalší míľnik dosiahnutý umelou inteligenciou. Systém Swift sa postavil proti trom konkurentom, ktorí predstavujú najvyššiu úroveň, pokiaľ ide o pilotovanie dronov.

od Martin Tkáč

Projekt Swift dokazuje, že umelá inteligencia sa dokáže učiť a zlepšovať alarmujúcim tempom. Ešte prednedávnom potrebovala umelá inteligencia dvakrát viac času na bezchybné absolvovanie prekážkovej dráhy. Dnes poráža svetových šampiónov.

Swift, ďalší míľnik vo vývoji umelej inteligencie

Výskumníci z univerzity v Zürichu si dali za cieľ vytvoriť systém umelej inteligencie na ovládanie dronu, ktorý je jedinečný. Dovtedy autonómne drony potrebovali podporu v podobe externého navádzacieho systému. Ten zabezpečoval presné riadenie ich letu. To však ovplyvňovalo rýchlosť takéhoto letu cez prekážkovú dráhu.

Swift je ďalšou generáciou autonómnych dronov s umelou inteligenciou, pretože reaguje na údaje v reálnom čase. Integrovaná inerciálna jednotka je zodpovedná za meranie zrýchlenia a rýchlosti. Tieto údaje spracováva umelá neurónová sieť, ktorá analyzuje obraz z kamery. Takto určená poloha dronu umožňuje zistiť ďalšie prekážky, ktorým sa musí dron vyhnúť. Mesiac tréningu metódou pokus – omyl v simulovanom prostredí stačil na to, aby sa dron dostal do tempa proti ľuďom.

Dron

Umelá inteligencia, ktorá zvíťazila nad majstrami sveta

Proti Swiftu stáli majstri sveta z Drone Racing League a MultiGP Drone Racing. Majstri tohto športu pilotujú svoje drony pomocou špecializovaných podložiek a okuliarov VR. Vďaka tomu sú reakcie operátorov okamžité. Zaujímavé je, že Swift je založený na úplne rovnakej metóde ovládania. Umelé neurónové siete zabezpečujú okamžité reakcie na prostredie. Séria pretekov sa uskutočnila v hangári letiska Dubendorf v Zürichu.

Trať na súťaženie medzi ľuďmi a umelou inteligenciou pozostávala z plochy 25 x 25 metrov so siedmimi bránkami. Účastníci museli vletieť do brán v správnom poradí, aby súťaž dokončili. Preteky pozostávali z mnohých zložitých manévrov, ako sú poloblúky a polosmyčky, pričom drony dosahovali rýchlosť až 100 km/h. Dron riadený umelou inteligenciou sa ukázal byť rýchlejší ako majstri sveta až o pol sekundy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár