Tu sa to všetko začalo! 15. výročie prvej transakcie v histórii kryptomien

Január je v komunite kryptomien mesiacom významných výročí. Len pred niekoľkými dňami sme oslávili 15. narodeniny bitcoinu, avšak včera, 12. januára, si tiež pripomíname významné výročie. Je ním, samozrejme, uskutočnenie prvej P2P transakcie s použitím bitcoinu. Práve v tento deň v roku 2009 poslal Satoshi Nakamoto 10 BTC Halovi Finneymu. Dnes má tento prevod hodnotu približne 460 000 USD. Aké bolo pozadie prvej transakcie v histórii kryptomien?

od Martin Tkáč

Satoshi Nakamoto a Hal Finney začínajú históriu kryptomien

Pätnáste výročie prvej transakcie v histórii kryptomien je ideálnou príležitosťou pripomenúť si, kde sa trh s digitálnymi aktívami skutočne začal. V začiatkoch sveta kryptomien, ktorý má dnes hodnotu stoviek miliárd dolárov, hrajú hlavné husle dve osobnosti, konkrétne stále anonymný Satoshi Nakamoto a Hal Finney. Hoci o zakladateľovi bitcoinu môžeme povedať skutočne len veľmi málo, Hal Finney rozhodne nebol anonymnou postavou.

Tento americký počítačový vedec bol v cypherpunkovej komunite uznávaný dávno pred vznikom bitcoinu. To všetko vďaka jeho znalostiam a skúsenostiam, ktoré získal v spoločnosti PGP Corporation. Stojí za zmienku, že Finney je dnes považovaný za jedného z najdôležitejších ľudí, ktorí prispeli k rozvoju kryptografie a trhu s kryptomenami. Finney v roku 2004 vytvoril softvér RPOW (Reusable Proofs of Work). Tento softvér vychádzal z konceptu Proof-of-Work Adama Backa. Práve túto technológiu Nakamoto použil o štyri roky neskôr na vytvorenie bitcoinu.

Zákulisie prvej transakcie v histórii kryptomien

Satoshi Nakamoto poslal 31. októbra 2008 e-mailom Bielu knihu o bitcoine. Tento e-mail bol adresovaný skupine šifrantov, medzi ktorými bol aj Hal Finney. Ten sa v januári 2009 začal zaujímať o Satoshiho projekt a stal sa prvým človekom, ktorý si stiahol a nainštaloval softvér siete Bitcoin. Satoshi potom 12. januára poslal Finneymu 10 BTC. V nasledujúcich týždňoch sa mu projekt natoľko zapáčil, že sa rozhodol stať jedným z prvých ťažiarov BTC.

Finney sa nielenže zapojil do ťažby ďalších blokov BTC, ale našiel aj niekoľko významných chýb v softvéri bitcoinu. Napísal o tom v e-maile Satoshimu. Z Finneyho neskorších spomienok vyplýva, že keď zistil, že protokol bitcoinu je už stabilný, vypol softvér kvôli veľmi vysokej spotrebe výpočtového výkonu svojho počítača.

Ocenenie bitcoinu a Finneyho choroba

Prvý príjemca prevodu bitcoinu je zároveň osobou, ktorá ako prvá ocenila kryptomenu Satoshiho Nakamota. Hal Finney zaujal veľmi analytický prístup. Na začiatku oceňovania odhadol hodnotu zlomku celkového globálneho bohatstva domácností. Prečo? Nuž, vo svojej analýze naznačil, že bitcoin bude jedného dňa mimoriadne žiadanou menou. Podľa jeho výpočtov obmedzená povaha bitcoinu (len 21 miliónov mincí) znamená, že cena 1 BTC by nakoniec mohla dosiahnuť až 10 miliónov USD.

Za zmienku stojí, že v tom istom roku bola Finneymu diagnostikovaná amyotrofická laterálna skleróza, choroba, ktorá je v súčasnosti nevyliečiteľná. Vo Finneyho prípade choroba spočiatku postupovala pomerne pomaly, ale v roku 2014 sa príznaky vystupňovali do takej miery, že Finney ochrnul. Stav sa zhoršoval zo dňa na deň a napokon 28. augusta 2014 kryptograf zomrel.

Teórie týkajúce sa prepojenia Satoshiho Nakamota s Halom Finneym

Pätnáste výročie prvej transakcie v histórii kryptomien je časom, keď si kryptomenová komunita pripomína Hala Finneyho. Je to jeden z najdôležitejších ľudí, ktorí prispeli k rozvoju nielen bitcoinu, ale aj celého trhu kryptomien, ktorý z neho vznikol. Mnohí tvrdia, že prispel na rovnakej úrovni ako Satoshi Nakamota. Tu sa objavuje aj teória, ktorá tieto dve postavy stotožňuje do jednej osoby.

Existujú podozrenia, že Hal Finney a Satoshi Nakamoto sú tá istá osoba. Hal údajne skryl svoje alterego, aby ako pozorovateľ zvonka videl, ako sa osud bitcoinu vyvíja. Túto teóriu vraj potvrdzuje aj nedostatočná aktivita Satoshiho od Finneyho smrti. Samozrejme, Nakamoto opustil projekt oveľa skôr, ale peňaženky, v ktorých sa nachádza obrovské množstvo BTC, zostávajú Satoshim stále nedotknuté. Samozrejme, ide o čisto teoretickú teóriu, ktorú podporuje skutočnosť, že identita Satoshiho Nakamota – napriek 15-ročnej bitcoinovej histórii a faktu, že BTC práve vstúpil do hlavného prúdu – stále zostáva za závojom kryptografického tajomstva.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár