Švédsko môže zasiahnuť ťažobný trh

od Simona

Švédska vláda, znepokojená očakávaným nárastom dopytu po elektrine, môže zakázať ťažbu kryptomien, uviedol tamojší minister energetiky.

NEWSLETTER okrypte.sk

Švédsko zakáže ťažbu?

S prognózami rastúcich energetických potrieb v iných priemyselných odvetviach môže Švédsko zmeniť svoj postoj k ťažbe kryptomien. V nedávnom rozhovore minister energetiky Khashayar Farmanbar poznamenal, že švédska ekonomika prechádza „z obdobia administratívy do extrémnej expanzie, pričom celý náš výrobný priemysel sa snaží elektrifikovať“.

Citovaný agentúrou Bloomberg, minister uviedol:

„Úprimne povedané, energiu potrebujeme na užitočnejšie veci ako bitcoin.“

Švédsko so svojimi vodnými plochami a veternými parkmi poskytujúcimi čistú a lacnú elektrinu prilákalo mnoho bitcoinových baníkov a jeho trh s ťažbou sa stal jedným z najväčších, ak nie najväčším, v Európe. V obave zo zvýšenej spotreby energie však vláda v Štokholme poverila Švédsku energetickú agentúru, aby odhadla spotrebu energie v digitálnom priestore, najmä ťažbu kryptomien.

Lokalizáciu kryptomenových ťažobných centier do značnej miery určuje dostupnosť lacnej elektriny a zisky ich prevádzkovateľov do veľkej miery závisia od cien digitálnych mien.

Farmanbar sa zdržal zverejnenia toho, aké konkrétne opatrenia by vláda mohla prijať na obmedzenie ťažby kryptomien, ale diskutovali o dvoch možnostiach. Jednou z nich je zmeniť poradie, v ktorom sú mineri pripojení k elektrickej sieti, pričom sa uprednostnia tie spoločnosti, o ktorých sa úrady domnievajú, že prinášajú spoločnosti viac výhod (napríklad vytvárajú veľké množstvo pracovných miest).

Ďalším možným krokom sú … dane. Účelom daňových úľav vo Švédsku bolo doteraz prilákať do krajiny nadnárodné spoločnosti ako Microsoft a Facebook. Spoločnosti ťažiace bitcoiny by ich však používať nemali.

btc ťažba

Nikde v Európe sa neťaží?

Riaditelia švédskych finančných služieb a agentúr na ochranu životného prostredia minulý rok navrhli zákaz energeticky náročnej ťažby kryptomien v celej Európskej únii.

Ich výzvy podporili aj predstavitelia iných krajín EÚ vrátane Nemecka, Španielska a Nórska. O návrhu na zákaz ťažby Proof-of-Work však Európsky parlament nehlasoval. Aspoň teraz.

Medzi tými, ktorí dúfajú, že budú profitovať zo zníženia ťažby kryptomien, sú spoločnosti vo švédskom oceliarskom priemysle. Napríklad SSAB plánuje organizovať výrobu bez fosílnych palív a nalieha na prevádzkovateľov sietí, aby uprednostňovali priemyselné projekty, ako sú tie ich, pred spájaním užívateľov na princípe „kto prv príde, ten prv melie“, čo v súčasnosti robia.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár