Stredoafrická republika má v úmysle vybudovať centrum pre kryptomeny

Stredoafrická republika má v úmysle vybudovať centrum pre kryptomeny

0 komentárov

Mesiac po tom, čo bol bitcoin prijatý ako zákonné platidlo, Stredoafrická republika (RCA) oznámila iniciatívu týkajúcu sa kryptomien s názvom Project Sango. Jeho cieľom je prilákať podnikateľov a nadšencov a vytvoriť centrum kryptomien pomocou prvkov metaverse.

Iniciatíva na prilákanie investorov z celého sveta

Prezident RCA Faustin-Archange Touadéra na Twitteri uviedol, že táto nová iniciatíva má potenciál transformovať tamojší finančný systém.

Podrobnosti o tom, kedy bude centrum sprístupnené investorom a akým spôsobom sa bude program realizovať, však neuviedol.

Podľa správ však vyjadril naliehavú potrebu spustiť takýto projekt:

„Formálna ekonomika už neprichádza do úvahy. Nepreniknuteľná byrokracia nás drží uviaznutých v systémoch, ktoré nám nedávajú šancu konkurovať.“

Podľa prezentácie, ktorú zverejnila vláda, projekt Sango zahŕňa vytvorenie Digital Bank of the Nation a rozvoj portfólia kryptomien. Má byť kompatibilný s implementáciami vrstvy 2, ako je napríklad Lightning Network. Okrem toho ho budú používať podniky na prijímanie platieb v kryptomenách.

„Bitcoinový zákon“ RCA uvádza, že všetky kryptomenové burzy fungujúce v tejto krajine nepodliehajú zdaneniu. Vnútroštátne právne rámce tiež zabezpečujú, že vládne subjekty uznávajú digitálnu identitu a vlastníctvo. Týmto spôsobom chce vláda prilákať investorov do kryptomien z celého sveta.

Iniciatíva uviedla, že úrady podporia prístup kryptomenových spoločností k prírodným zdrojom krajiny, ako je zlato, diamanty a urán. Okrem toho vytvoria schému „občianstva na základe investície“ s úľavami na dani z príjmu právnických osôb. Vláda tiež uľahčí „získavanie pôdy pomocou bitcoinov pre investorov z celého sveta“.

Vedúci predstavitelia krajov navyše označia „Sango“ ako ostrov kryptomien, kryptomenovú a ekonomickú zónu, ktorá sa spojí s virtuálnym metaversom s rovnakým názvom. Virtuálny kyberpriestor, zmapovaný v mierke 1:1 so skutočným ostrovom  bude v budúcnosti zahŕňať funkcie, ako je vydávanie NFT a tokenizácia aktív.

MMF sa obáva prijatia bitcoinu Stredoafrickou republikou

Medzinárodný menový fond (MMF) už skôr varoval, že prijatie bitcoinu ako oficiálnej meny RCA by mohlo spôsobiť množstvo problémov vrátane finančnej nestability a právnej neistoty.

Zatiaľ čo RCA tvrdila, že takýto krok urýchli oživenie hospodárstva a rast po desaťročí občianskej vojny, čelila kritike zo strany odborníkov a národných zákonodarcov. Organizácia Spojených národov uznala RCA za jednu z najchudobnejších krajín sveta. Len 11 % jej obyvateľov má prístup k internetu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár