Singapurský súd zablokoval predaj NFT Bored Ape

Singapurský súd zablokoval predaj NFT Bored Ape

od Martin

Jeden Singapurčan úspešne zablokoval predaj jedného NFT zo zbierky Bored Ape Yacht Club (BAYC) prostredníctvom súdneho príkazu.

Podľa súdnej dokumentácie, ktorú Bloomberg videl a opísal, žalobca použil NFT ako kolaterál pre pôžičku na platforme NFTfi. Zberateľ sa rozhodol použiť NFT, pretože „jeho vzácnosť a vysoká hodnota“ mu mohla zaručiť väčšiu pôžičku.

Treba poznamenať, že predmetný NFT je BAYC NFT č. 2162. Vyčnieva zo zvyšku 10 000 kusov v kolekcii, pretože „jediný nosí šiltovku a má veselý výraz“. Je to tiež „panenská opica“, pretože nebola „nasiaknutá mutantným sérom“.

Súd zmrazil predaj BAYC NFT

Žalobca v polovici apríla získal pôžičku od osoby s užívateľským menom „chefpierre.eth“, častého, no anonymného poskytovateľa pôžičiek. V oznámení sa uvádzalo, že po rokovaniach dostal pôžičku, ale podmienky sú „krátka“ doba splácania. Keď nezaplatil svoj dlh v lehote splatnosti, veriteľ prevezme NFT.

Teraz žalobca viní veriteľa z „bezdôvodného obohatenia“. V žalobe sa uvádza:

BAYC NFT je jedným z najcennejších majetkov žiadateľa a je pre neho nenahraditeľný. Nemal v úmysle sa s ním niekedy rozlúčiť alebo ho predať.

Singapurský súd preto zakázal predaj NFT až do vyriešenia vlastníckeho sporu.

V celej histórii kryptomien ide o prvý prípad sporu o vlastníctvo NFT. Hagen Rooke, partner právnickej firmy Reed Smith LLP, poznamenal, že konanie tiež ukazuje, že zákon uznáva NFT ako formu vlastníctva.

Shaun Leong, právny zástupca žalobcu, zopakoval Rookove slová a dodal, že investori NFT „majú práva, ktoré môžu byť chránené“. Upozornil tiež, že podobné vlastnícke spory môžu vzniknúť aj v súvislosti s virtuálnymi pozemkami. Poradca odporučil, aby platformy NFT zaviedli „otvorený register“ vlastníctva NFT. Takto by mohli pomôcť pri riešení takýchto prípadov.

Kolekcia NFT Bored Ape sa na trhu NFT považuje za „blue chip“. Vysoký dopyt na konci apríla, spôsobený spustením Otherside NFT, posunul jeho minimálnu cenu na rekordnú výšku 152 ETH (v tom čase okolo 434 000 USD).

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár