Čo potrebujeme vedieť o Bored Ape Yacht Club?

Čo potrebujeme vedieť o Bored Ape Yacht Club?

od Martin

Opice, ktoré nadchli mnoho fanúšikov NFT a vlastnia ich profesionálni športovci, hudobníci a iné celebrity. V roku 2021 táto séria doslova explodovala, pričom za jednotlivé obrázky, ktoré sa dali zbierať a používať na sociálnych sieťach, platili užívatelia až milióny dolárov za kus a objem kolektívneho obchodovania dosiahol niekoľko miliárd dolárov.

Podľa údajov spoločnosti CryptoSlam vygenerovali NFT viac ako 750 miliónov USD vrátane následných variantov a čoraz viac sa objavujú na Twitteri ako avatar. Kúpou tohto NFT získate prístup do akéhosi „klubu“ a členstvo má svoje výhody.

Obsah

Čo je Bored Ape Yacht Club?

Toto obľúbené NFT priniesla na trh spoločnosť Yuga Labs v celkovom počte 10 000 profilových obrázkov zapísaných na blockchaine Ethereum. Ako už o NFT vieme, NFT alebo non-fungible token, funguje ako listina o vlastníctve digitálneho predmetu a umožńuje preukázať, že kupujúci vlastnia jedinú verziu tohto obrázka.

V prípade tohto NFT kupujúci vlastnia ilustráciu nezaujato vyzerajúcej opice s náhodne vygenerovanými vlastnosťami a doplnkami, pričom žiadne dva obrázky niesu rovnaké.

Bored Ape Yacht Club?

V čom sú výnimočné?

Bored Ape Yacht Club označuje exkluzívne spoločenstvo alebo organizáciu a ak sa stanete vlastníkom jedného z avatarov, odomkne vám to členstvo do tohto klubu. Aktuálni vlastníci vďaka nim získajú prístup napríklad na exkluzívny server Discord, kde sa vlastníci, vrátane celebrít stretávajú a diskutujú. Opice môžete čoraz častejšie vidieť na sociálnych sieťach, kde vytvorili akési digitálne spoločenstvo.

Veľkou pridanou hodnotou je aj to, že vlastnístvo NFT Bored Ape vám umožní získať prístup k ďalším zberateľským predmetom NFT, ktore sa obchodujú za značné sumy peňazí. Spoločnosť Yuga Labs najprv majiteľom Bored Ape ponúkla bezplatné NFT pre psov z Kynologického klubu Bored Ape a neskôr vydala bezplatné NFT „mutantné sérum„, ktoré generovalo obrázok Jachtového klubu Mutant Ape.

Je to takmer ako platiť jednorazový poplatok za priebežný plán predplatného pre NFT a výhody.

Chcem Bored Apes vlastniť

NFT od Bored Ape Yach Club môžete kúpiť za pevne stanovenú sumu alebo vo forme aukcie na známych trhoch ako napríklad OpenSea. Ak si chcete NFT kúpiť, budete potrebovať peňaženku, ktorá podporuje Ethereum ako napríklad MetaMask, ako aj dostatok ETH na pokrytie kúpnej ceny a poplatku za transakciu „gas“.

Vlastná kryptomena

Organizácia sa rozhodla svoj veľký vplyv na formovanie trhu s NFT zužitkovať aj pre založenie vlastnej kryptomeny, ktorú nazvali apecoin. Tá má byť v prvom rade určená na použitie v hre Benji Bananas na princípe earn-to-play, teda s možnosťou digitálnu menu zarábať hraním.

Na nej Yuga Labs spolupracujú s Animocou Brands, dcérskou firmou českej hernej platformy Gamee. Výhľadovo potom poslúži ako primárny token pre všetky produkty, s ktorými tvorcovia BAYC prídu.

Do éteru pôjde presne jedna miliarda týchto mincí a zárobky z nich poslúžia na vybudovanie úplne nového ekosystému, v ktorom sa z predaja bude financovať vývoj hier, nový merchandising alebo organizovanie rôznych akcií.

V pláne je tiež vytvorenie decentralizovaného trhoviska pre NFT podľa vzoru známeho OpenSea.

Graf BAYC


Budúcnosť projektu

Bored Ape Yacht Club je v čase zverejnenia druhou najobľúbenejšou kolekciou profilových obrázkov NFT hneď za CryptoPunks.

Počas boomu tohto NFT sa do projektu pripojilo stále viac významných osobností, ktorí používali toto NFT ako svoj profilový obrázok na sociálnych sieťach.

Ako príklad si môžeme uviesť trojnásobného šampióna NBA Stephana Curryho, ktorý si v auguste minulého roku kúpil jedno NFT v hodnote 180 000 USD za ETH a pridal sa medzi ostatných športovcov ako Josh Hart, Tyrese Haliburton.

Medzi majiteľov sa pridala aj známa spoločnosť Arizona Iced Tea, ktorá kúpila toto NFT a použila ho v marketingových materiáloch. Spoločnosť Yuga Labs však uviedla, že hoci značka nápoja môže používať obrázok NFT, ktorý vlastní, jej použitie oficiálnej značky Bored Apes bolo „nevhodné“.

Okrem toho, že spoločnosť Yuga Labs poskytla existujúcim majiteľom Bored Ape „mutantné sérum“ na vyrazenie bezplatnej Mutant Ape NFT, vydala aj 10 000 nových Mutant Apes, ktoré si mohol ktokoľvek kúpiť za 3 ETH. Celá sada sa koncom augusta 2021 vypredala v priebehu hodiny a vygenerovala 96 miliónov USD.

Okrem tenjto spoločnosti sa do klubu pridala aj značka športového oblečenia Adidas alebo známy hudobník Marshall Mather – Eminem o čom sme informovali tu.

Záver

Pomaly ale isto sa toto NFT rozširuje aj mimo blockchainu a stáva sa „offchain“ značkou. Integruje sa do môdy hier a jeho hodnota sa neustále navyšuje. S určitosťou môžme povedať, že tento NFT projekt pozná každý fanúšik krypto sveta a zohral veľkú úlohu v popularizácii NFT.

Novinky

24.3.2022 – Prichádza Bored Ape Yacht Club Metaverse
25.3.2022 – ApeCoin sa stal najobľúbenejším tokenom medzi veľrybami Ethereum

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár