Sam Altman skončil v OpenAI – koniec éry ChatGPT?

Sam Altman bol prepustený ako šéf OpenAI. Táto správa sa v médiách šírila rýchlosťou blesku, keďže to bol práve Altman, kto počas posledných 12 mesiacov zoznamoval svet s možnosťami umelej inteligencie v podobe ChatuGPT ich spoločnosti. Stojí za to dodať, že odvolanie generálneho riaditeľa Sama Altmana nie je jedinou zmenou v spoločnosti, ktorej jednota sa zdala byť monolitom.

od Martin Tkáč

Zemetrasenie v OpenAI – prečo prišiel Sam Altman o svoju pozíciu?

Len asi pred desiatimi dňami zorganizoval OpenAI podujatie OpenAI DevDay, kde boli predstavené nové funkcie zavedené do ChatGPT. Hlavným rečníkom na podujatí bol, samozrejme, Sam Altman, ktorý je hlavnou tvárou OpenAI už viac ako 12 mesiacov. To je dôvod, prečo bola správa, že Altman bol vyhodený ako šéf startupu, ktorý priniesol svetu ChatGPT, taký šok. Podľa BBC vedenie OpenAI zistilo, že Altman nebol „dôsledne čestný vo svojej komunikácii“. Navyše ďalším dôvodom Samovho odvolania bola potreba iného štýlu riadenia spoločnosti.

Sam Altman s umelou inteligenciou v OpenAI.

Je vhodné dodať, že to nie sú jediné zmeny v spoločnosti zodpovednej za obrovskú propagáciu generatívnej umelej inteligencie. Greg Brockman bol tiež degradovaný z pozície prezidenta, ktorý následne opustil spoločnosť. Altmanovo miesto má nahradiť Mira Murati, súčasný technický riaditeľ spoločnosti. Podľa únikov boli zamestnanci OpenAI aj Microsoftu „úplne šokovaní“, keď sa o rozhodnutí spoločnosti dozvedeli krátko pred oficiálnym oznámením.

Čo bude ďalej s OpenAI? Microsoft nás uisťuje o dlhodobej spolupráci

Samotný Altman sa už viac ako rok stal jedným z najuznávanejších ľudí v oblasti generatívnej umelej inteligencie. Správa o jeho odvolaní z funkcie generálneho riaditeľa vyvolala poriadny rozruch najmä medzi ľuďmi z IT branže. Nie je to tak dávno, čo sa na sociálnych sieťach šírili fámy, že OpenAI do konca roka 2024 zbankrotuje. Zaujímavé je, že Business Insider sa jedného zo zamestnancov Microsoftu spýtal na dôvody Altmanovho prepustenia.

Pripustil, že súčasná cena predplatného ChatGPT Plus (20 dolárov mesačne) je rozhodne príliš nízka na udržanie nákladov na základnú infraštruktúru v nasledujúcich rokoch. Priznal, že cena 30 dolárov za takéto predplatné je určite minimum. Okrem toho musí spoločnosť minúť 1 miliardu USD na školenie jazykových modelov a prácu na ChatGPT 5. Je Altmanov odchod predzvesťou kolapsu celého odvetvia umelej inteligencie? Samozrejme, že nie! Aj keď má Altman v skutočnosti veľmi veľkú zásluhu hlavne na popularizácii generatívnej AI, mnoho spoločností sa už vybralo vlastnou cestou vývoja. Konkurencia ako Google, X alebo Meta určite využije dočasné prerušenia v spoločnosti zodpovednej za ChatGPT.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár