Rusko organizuje verejné konzultácie o kryptomenách

Rusko organizuje verejné konzultácie o kryptomenách

Ruské ministerstvo financií pripravuje komplexný regulačný rámec pre odvetvie kryptomien. Zároveň vyhlásilo verejné konzultácie, do ktorých sa môžu zapojiť bežní občania aj odborníci z finančného trhu.

od Simona

Rusko a kryptomeny

Všimnite si, že od začiatku roku 2022 prebieha v Rusku diskusia o tom, ako regulovať kryptomeny.

Všetko to začalo, keď centrálna banka krajiny uviedla, že kryptomeny pripomínajú finančnú pyramídu a mali by byť zakázané. Ministerstvo financií na výzvu reagovalo, že preferovaným krokom je regulácia novej triedy aktív, nie zákaz.

V jednom momente dokonca prezident Vladimir Putin prezentoval svoje myšlienky na túto tému. Požiadal predstaviteľov, aby „došli k jednomyseľnému stanovisku“. Zároveň dodal, že ťažba kryptomien by mohla byť pre jeho krajinu prospešná.

Tento týždeň zase Elvira Nabiullina (šéfka Banky v Rusku), Anton Siluanov (minister financií) a Dmitrij Grigorenko (podpredseda vlády) na spoločnom stretnutí diskutovali o situácii na trhu s kryptomenami. Stále sa však nerozhodli, ktorú legislatívu o digitálnej mene budú uplatňovať.

V dôsledku toho ministerstvo financií vyhlásilo verejné konzultácie.

Prezident Vladimir Putin hovoril o kryptomenách

Úrady uviedli, že „je potrebné zmeniť a doplniť množstvo federálnych zákonov o digitálnych menách“. Do debaty pozvali účastníkov finančného trhu, právnické osoby aj bežných občanov. Záujemcovia o účasť na konzultáciách môžu vláde poslať svoje návrhy do 18. marca.

Výsledky analýz má potom ministerstvo predložiť vláde, ktorá ich bude musieť doplniť a na základe toho vytvoriť príslušný zákon.

Anton Siluanov tvrdí, že celý proces bude ukončený v tomto roku.

Čo urobí Rusko?

Mnohí pozorovatelia tvrdia, že úplný zákaz kryptomien neprichádza do úvahy. Zrejme zvíťazil Putinov názor, ktorý chváli ťažbu kryptomien.

V skutočnosti je Rusko dôležitým hráčom na trhu s ťažbou BTC, je zodpovedné za 11,2 % generovaného bitcoinového hashu.

Ruské kryptomeny môžu byť užitočné napríklad v prípade ekonomických sankcií, ktoré môžu byť uvalené na americkú krajinu, ak sa situácia na Ukrajine zhorší. Zatiaľ veľa nasvedčuje tomu, že skôr dôjde k lokálnym bojom medzi separatistami a Ukrajincami než k totálnej vojne medzi Kyjevom a Moskvou.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár