Ruská centrálna banka môže súhlasiť s legalizáciou ťažby kryptomien

Ruská centrálna banka má v úmysle zakázať investovanie do kryptomien

od Martin

Ruská centrálna banka sa rozhodla zaujať výrazne nepriaznivý postoj voči kryptomenovému priemyslu.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Podľa správy agentúry Reuters zo 16. decembra má teraz ruská centrálna banka v úmysle zakázať investície do digitálnych aktív. Pritom sa odvoláva na potenciálne riziká pre finančnú stabilitu krajiny.

Inštitúcia tak ako predtým opäť vyzdvihla príklad využívania kryptomien v trestnej činnosti.

Podľa zdrojov už banka rokuje s účastníkmi trhu a odborníkmi o tom, ako zaviesť nové obmedzenia.

Ak plán vstúpi do platnosti, krajina zakáže investorom prevádzkovať digitálne aktíva. Zákaz však neovplyvní ich predchádzajúce investície.

Majk Spirit NFT

Rusko nejde v stopách Číny

Najväčšia krajina na svete podľa oblasti má už roky kontroverzné a rozporuplné názory na digitálne aktíva. Myšlienku zákazu uvažoval už predtým, no nikdy si to neuvedomil. Námestník ministra financií krajiny, Alexey Moiseev nedávno uistil, že krajina nemá v úmysle nasledovať kroky Číny a zakázať „všetko, čo je kryptomena„.

Moiseev potom povedal:

Zároveň môžu občania nakupovať (kryptomeny) a používať peňaženky mimo Ruskej federácie. Hádam to tak aj ostane. Neplánuje sa nič meniť. Napriek tomu, ak miestni investori operujú s digitálnymi aktívami v Rusku, budú v dohľadnej dobe zakázaní z dôvodu finančnej suverenity krajiny.

Námestník ministra tiež poznamenal, že vláda nebude meniť svoj postoj k digitálnym aktívam ako platobnému prostriedku. Zostanú zakázané, inak by krajina mohla stratiť kontrolu nad peňažnou zásobou.

Väčšina ruských politikov a ľudí pri moci kritizuje kryptomeny. Príkladom je šéfka centrálnej banky Ruska, Elvira Nabiullina, ktorá uviedla, že investovanie do digitálnych aktív je najnebezpečnejšou investičnou stratégiou.

Jej kolega Sergey Shvetsov zašiel ešte ďalej a povedal, že obchodovanie s bitcoinmi je rovnako riskantné ako vstúpiť do mínového poľa.

Oleg Deripaska si však myslí niečo iné. Miliardár a zakladateľ najväčšej ruskej charitatívnej nadácie – Volnoe Delo. Kritizoval postoj Ruskej banky ku kryptomenám. Poradil, že krajina by sa bitcoinu nemala vzdať, ale mala by ho zaviesť ako spôsob platby.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár