Ruská banka Sber vydala digitálne finančné aktívum kryté zlatom

Najväčšia ruská banka Sber – predtým známa ako Sberbank – oznámila svoju prvú emisiu digitálnych finančných aktív (digital financial assets, DFA) krytých zlatom. Banka považuje DFA za „skvelú alternatívu“ k tradičným investíciám v dedolarizovanom prostredí.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Sber vydáva DFA

26. decembra Sber zverejnil správu o svojom prvom vydaní DFA krytom zlatom.

Cena DFA v tejto podobe závisí od ceny zlata.

Podľa právnej dokumentácie emisie banka poskytne potenciálnym investorom 150 000 DFA. Budú k dispozícii na nákup do 30. júla 2023. V dokumente sa spomína „vysoké riziko“ pre investorov spojené s týmto typom aktív, vrátane „rizika likvidity“.

Prvý podpredseda Sberu, Alexander Vedyakhin, tvrdí, že takéto DFA sú alternatívou k tradičným investíciám vzhľadom na dedolarizáciu spôsobenú medzinárodnými finančnými sankciami uvalenými na Rusko po jeho invázii na Ukrajinu.

„Očakávame rýchly rast počtu zákazníkov na našej platforme a plánujeme rozšíriť náš rad digitálnych produktov,“ povedal.

Súčasné nariadenia DFA vstúpili do platnosti v roku 2020. V júli 2022 ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon zakazujúci používanie digitálnych finančných aktív ako spôsobu platby.

O niečo skôr, v júni tohto roku, ohlásila dcérska spoločnosť inej ruskej štátnej banky VTB Factoring svoju prvú veľkú transakciu v oblasti digitálnych finančných aktív. V rámci transakcie získala dcérska spoločnosť banky tokenizovaný dlhový fond inžinierskej firmy Metrowagonmash, vydaný prostredníctvom fintech platformy Lighthouse.

Sber otestoval svoju prvú transakciu zahŕňajúcu DFA koncom júla a vydal trojmesačné aktíva v hodnote 1 miliardy rubľov.

Rusko reguluje trh s kryptomenami

V Rusku sa už niekoľko rokov diskutuje o tom, ako regulovať trh s kryptomenami. V roku 2023 budú ruskí poslanci zvažovať návrh zákona o ťažbe kryptomien. Očakáva sa, že zákon stanoví pravidlá pre ťažbu a predaj digitálnych mien v krajine. Viac si o tom môžete prečítať tu.

Okrem toho Rusko skúma tému CBDC. Je možné, že sa tak pripojí k stále dosť úzkej skupine krajín (vrátane hlavného partnera Ruska – Číny), ktoré majú vlastné digitálne meny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár