Robert Kiyosaki: krachuje čoraz viac bánk

Robert Kiyosaki varuje, že v USA krachuje čoraz viac bánk. Navrhuje nedôverovať americkým orgánom.

od Martin Tkáč

Robert Kiyosaki varuje pred bankovou krízou

Robert Kiyosaki sa opäť vyjadril k stavu amerického hospodárstva a bankového systému. Napísal, že „stále viac bánk krachuje“. Zároveň vyzval všetkých investorov, aby boli opatrní.

Neveril by som ničomu, čo hovorí prezident Biden, predseda Fedu Powell alebo ministerka financií Yellen. Zamyslite sa sami nad sebou

– odporučil.

Jeho slová sa zhodujú s tým, čo nedávno povedal Peter Schiff, ekonóm a obhajca investícií do zlata. Vyjadril obavu, že súčasná kríza by mohla viesť ku krachu bánk. A to oveľa väčšiemu, než bol ten počas Veľkej hospodárskej krízy.

Nebolo to prvýkrát, čo Kiyosaki varoval pred kolapsom bánk. V apríli tento známy autor kníh o finančnej inteligencii povedal, že Federálny rezervný systém ničí regionálne banky v USA. Vysvetlil, že tým, že Fed podporuje len veľké banky, ako je JPMorgan Chase, ničí menšie takéto subjekty, ktoré sú „srdcom a dušou Ameriky“. V posledných mesiacoch sa zrútilo niekoľko veľkých bánk vrátane Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Robert Kiyosaki

Je vyvolávanie strachu jeho životným štýlom?

Stojí však za zmienku, že autor knihy „Bohatý otec, chudobný otec“ straší svojich nasledovníkov veľkou krízou takmer každý týždeň. Vo februári varoval, že svetové hospodárstvo je na pokraji kolapsu, a uviedol, že dôjde k hromadnému výberu peňazí z bánk a zmrazeniu úspor. Sústavne tiež odporúča nákup zlata, striebra a bitcoinu, pričom tvrdí, že tieto tri investície sú najlepšie pre „nestabilné časy“.

Hoci jeho strašenie krízou je cyklické, a preto je čoraz ťažšie brať jeho slová vážne, treba dodať, že tentoraz sa k nemu pridávajú aj ďalší odborníci. Napríklad už spomínaný Shiff.

Situácia v USA však nie je úplne zlá. Inflácia pomaly klesá a trh práce sa mierne ochladil, čo umožnilo Fedu pozastaviť – dočasne zastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb. Z dlhodobého hľadiska však Washington môže ohroziť Čína a proces dedolarizácie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár