Výkonný riaditeľ JP Morgan Asset Management varuje pred tým, čo príde na bankovom trhu

Výkonný riaditeľ spoločnosti JP Morgan Asset Management si nie je istý, ako sa budú regionálne banky v USA „správať“, keď sa skončí platnosť programov núdzového úverovania Federálnej korporácie pre poistenie vkladov (FDIC) a Federálnej banky pre pôžičky na bývanie (FHLB). Varuje, že prípadný kolaps First Republic Bank by mohol spustiť domino efekt.

od Simona

Čaká nás banková kríza?

V rozhovore pre televíziu Bloomberg 27. apríla sa Boba Micheleho z JP Morgan pýtali na nedávne udalosti okolo First Republic Bank. Otázka mierila práve na to, či ide o širší problém pre celý bankový systém. Odpovedal, že „máme oboje“– krízu celého sektora aj jednotlivej banky.

„Myslím si, že je trochu naivné tvrdiť, že sa to týka len First Republic,“ dodal.

Podľa jeho názoru k problémom s likviditou, ktorým čelí spomínaná banka, „nikdy nemalo dôjsť“, pretože bankovníctvo je „najprísnejšie regulovaný, kapitalizovaný trh na svete“. Michele sa domnieva, že je potrebné prijať opatrenia, aby sa problémy First Republic nerozšírili na celý finančný systém.

A čo viedlo k súčasnej kríze? Poukázal na infláciu. Podľa jeho názoru bol „spodný kvartil najmenej zarábajúcich“ v USA „potrestaný najviac“ a nútený znížiť svoje vklady v bankách, „len aby prežil“. Dodal, že bankové zostatky „väčšiny ľudí“ sú v súčasnosti ešte nižšie ako pred pandémiou COVID-19.

„Myslím si, že regionálne banky sú veľmi závislé od FDIC, sú veľmi závislé od Federal Home Loan Bank, od ktorej dostávajú ďalšiu hotovosť; nevieme, ako budú fungovať, keď sa tieto dva programy skončia,“ povedal.

Usa

Programy záchrany nefungujú

Stojí za zmienku, že v poslednom štvrťroku 2022 získali Signature Bank aj Silvergate Bank významné úvery od FHLB – konzorcia 11 regionálnych bánk v USA, ktoré poskytuje financovanie iným bankám a veriteľom – v celkovej výške takmer 10 miliárd USD, resp. 3,6 miliardy USD. Napriek tejto finančnej pomoci však obe banky nakoniec zlyhali v dôsledku výrazného odlevu vkladov.

Ryan Selkis, generálny riaditeľ spoločnosti Messari, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s blockchainom, vo svojom tweete naznačil, že ak vláda neuzná, že za to, čo sa deje, „môže politika Federálneho rezervného systému a nie kryptomeny, môže riziko krachu hroziť viacerým bankám.

„Zabili kryptomeny aj First Republic?“ opýtal sa.

Na margo toho zamestnanci amerického ministerstva financií údajne skúmajú možnosti, ako rozšíriť súčasné poistenie vkladov nad rámec maximálnej výšky 250 000 USD tak, aby sa vzťahovalo na všetky vklady v USA. Podľa FDIC predstavovali domáce bankové vklady v USA k 31. decembru 2022 až 17,7 bilióna USD.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár