Ray Dalio: Bitcoin sa osvedčil

Zakladateľ Bridgewater Associates Ray Dalio verí, že ľudstvo vstupuje do éry, v ktorej bude „konkurencia o peniaze“. Súčasťou bude podľa neho aj bitcoin. Investor zopakoval, že BTC je životaschopnou alternatívou zlata.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Tento 72-ročný muž však nebol vždy zástancom poprednej digitálnej meny. Začiatkom roku 2020 povedal, že bitcoin nefungoval ako peniaze a že „kvôli jeho volatilite nie je vhodnou investíciou“.

Pandémia COVID-19 a masívne tlačenie fiat mien však zmenili jeho pozíciu. V januári tohto roku uviedol, že „dlhovekosť“ je pre BTC úžasný úspech. O niekoľko mesiacov neskôr investor priznal, že mal v peňaženke bitcoin.

V nedávnom rozhovore s Lexom Fridmanom Dalio zopakoval svoju podporu kryptomene. Vysvetlil, že dôvodom, prečo zmenil svoju pozíciu, bol jej vývoj.

Fungovalo to. Nebola hacknutá, za tých 11 rokov fungovala úžasným spôsobom a stala sa snáď najvzrušujúcejšou témou medzi mnohými ľuďmi. Bol používaný a teraz získal status s priradenou hodnotou.

Miliardár tiež dodal, že masová tlač fiat mien zrekonštruuje globálny finančný systém. Bitcoin bude súčasťou tejto revolúcie. prečo? Pretože ide o „alternatívne peniaze“.

Zároveň je možné BTC vnímať aj ako náhradu zlata. Pretože slúži ako prostriedok výmeny, je mobilný a rozpoznateľný po celom svete.

Vzácny kov je však stále Daliovým obľúbeným investičným nástrojom:

Zlato je stále moje obľúbené kvôli niektorým vlastnostiam. Napríklad sa to nedá sledovať. A samozrejme, zlato je už tisíce rokov všeobecne uznávané ako zdroj peňazí.

Majk Spirit NFT

NFT a dogecoin

Dalio sa dotkol aj témy dogecoinu a NFT. Ako tvrdí, z posledného vynálezu sa časom môže stať aj druh peňazí. Ako všetko ostatné však potrebuje čas na osvojenie. Zakladateľ Bridgewater Associates priznal, že ešte nekúpil žiadne nekonvertibilné tokeny. V budúcnosti to však mieni urobiť.

Dalio sa vyjadril aj k nápadu Elona Muska poslať dogecoin na Mesiac a urobiť z memecoinu rezervnú menu tam a na Marse. Pri priznaní rešpektu pred generálnym riaditeľom Tesly vtipkoval o týchto konkrétnych víziách.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár