Projekt Bitcoin Lake pomáha čistiť guatemalské jazero

Bitcoin môže byť zelený. Ukazuje to projekt známy ako „Bitcoin Lake“, ktorý využíva minerov na čistenie guatemalského jazera Atitlán a zároveň vytvára príjem pre ťažobnú komunitu.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Bitcoinové jazero

Ako vysvetlil zakladateľ iniciatívy Bitcoin Lake – Patrick Melder, projekt „Kaboom“ o ktorom hovoríme, využíva použitý kuchynský olej na pomoc pri ťažbe bitcoinov, namiesto toho, aby ním znečisťoval miestne prostredie. V rozhovore pre Bitcoin Magazine vysvetlil, že celá vec je pokračovaním predchádzajúcich pokusov vyčistiť jazero, ktoré boli nakoniec nákladné aj neúspešné.

„Za posledných päť rokov zlyhalo veľké úsilie o vyčistenie jazera, ktoré stálo viac ako 300 miliónov dolárov, pretože bolo zložité a mnoho veľkých zainteresovaných strán sa nedokázalo dohodnúť na riešení,“ dodal.

Na druhej strane Bitcoin Lake prijal prístup zdola nahor k dosiahnutiu environmentálnej udržateľnosti. Ide o opätovné využitie použitého kuchynského oleja na ťažbu bitcoinov, ktoré by inak boli vyliate na ulicu alebo stáčané do fliaš na skládke pri jazere Atitlán.

„Tak či onak, ropa by si našla cestu do jazera,“ povedal Melder.

Bitcoin Lake zverejnilo video, ktoré vysvetľuje aktivity projektu. Pod strechou je uložených veľa kontajnerov na odpadový olej, elektrocentrála, ASIC a počítač. Generátor aj ASIC sú staré, recyklované modely, ale dostali „druhý život“ vďaka „energii takmer zadarmo“, ktorú poskytuje olej.

Zakladateľ Bitcoin Lake dúfa, že sa mu podarí spopularizovať iniciatívu v susedných komunitách, keďže si uvedomuje, že dokáže vyčistiť životné prostredie skutočným a nákladovo efektívnym spôsobom.

V Spojených štátoch sú však medzi regulátormi stále bežné obavy z negatívneho vplyvu ťažby na životné prostredie. Mnohé správy však ukazujú, ako môže tento proces pomôcť životnému prostrediu.

Širší projekt „Bitcoin Lake“ – ktorého súčasťou je „Kaboom“ – má tri ciele: čistenie jazera, vzdelávanie komunity o bitcoine a vytvorenie blockchainovej ekonomiky. To zahŕňa prijatie bitcoinu ako uchovávateľa hodnoty, prostriedku výmeny a účtovnej jednotky.

Projekt bol inšpirovaný podobnou iniciatívou zo Salvádoru.

Pokiaľ ide o vzdelávanie, Bitcoin Lake už má materiál súvisiaci s bitcoinmi, ktorý môžete vidieť vo vašom miestnom vzdelávacom centre. Od januára sa deti v okolí učia základné veci, ako napríklad „čo je to inflácia“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár