Phishing sa stáva čoraz bežnejším nástrojom kyberzločincov

Svet kryptomien ponúka nadšencom tohto ekosystému mnoho príležitostí. Bohužiaľ, v kyberpriestore číha aj veľa zlých ľudí, ktorí chcú využiť nepozornosť alebo jednoducho naivitu ľudí a priživiť sa na tom. Treba si uvedomiť, že internet je plný falošných stránok, falošných profilov a s tým spojených nebezpečenstiev. Práve na to sa často spoliehajú hackeri, ktorí podľa najnovších štúdií čoraz častejšie začali používať techniky phishingu na krádež kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Rozsah phishingu narastá

Zdá sa, že hackeri začali upúšťať od používania bankového malvéru, ktorý si nevedomí používatelia nainštalovali do svojich počítačov a mobilných zariadení. Podľa viacerých správ začali kyberzločinci namiesto toho venovať čoraz väčšiu pozornosť phishingu.

Podľa ruského špecialistu na kybernetickú bezpečnosť Kaspersky sa phishingové útoky zahŕňajúce krádež kryptomien vlani zvýšili o 40 %. Zo zverejnenej správy sa dozvedáme, že spoločnosti sa počas roka podarilo odhaliť až 5 040 520 phishingových útokov. Na druhej strane, v roku 2021 toto číslo predstavovalo 3 596 437.

Tento typ útoku spočíva v tom, že hackeri využívajú falošné webové stránky a komunikačné kanály (napríklad Telegram, Facebook, Twitter) a vydávajú sa za známe spoločnosti alebo osobnosti. Ich cieľom je prinútiť nič netušiacich používateľov, aby im poskytli osobné údaje, napríklad súkromné kľúče k peňaženkám s kryptomenami. V dôsledku toho hackeri získajú prístup k finančným prostriedkom svojich obetí a vyčistia ich peňaženky od aktív.

hacker

Spoločnosť Kaspersky napísala, že je ťažké predpovedať, ako bude tento trend vyzerať v roku 2023, hoci tieto typy útokov sa neustále zaznamenávajú. Ich intenzita sa vraj v aktuálnom roku v porovnaní s minulým rokom vôbec neznížila. Napríklad v marci spoločnosť stojaca za peňaženkou na kryptomeny – Trezor – varovala všetkých členov komunity, že kyberzločinci sa vydávajú za poskytovateľa peňaženky. Podľa oficiálneho vyhlásenia sa podvodníci prostredníctvom falošnej webovej stránky snažili presvedčiť investorov, aby na stránke zadali svoje frázy na obnovu.

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Kaspersky, každý siedmy respondent uviedol, že sa stal obeťou podvodu zahŕňajúceho práve phishing. Prevládajúcim motívom podvodníkov je vytváranie falošných webových stránok a osobných profilov. Spoločnosť však varuje, že zlodeji nepoľavujú, pokiaľ ide o vytváranie nových techník, ktorých cieľom je v konečnom dôsledku okradnúť nás o naše aktíva.

„Kryptomeny zostávajú symbolom rýchleho zbohatnutia s minimálnym úsilím, čo láka podvodníkov, aby inovovali svoje techniky a príbehy s cieľom nalákať nepozorných investorov do kryptomien,“ tvrdí spoločnosť Kaspersky.

Air drop Arbitrum a phishing

Investori, ktorí chceli v druhej polovici marca zachytiť air drop tokeny zo siete Arbitrum, boli vtedy vystavení práve tomuto typu útoku. Podvodníci totiž pustili do komunity na Discorde falošný phishingový odkaz. Ako bolo zistené, hackerovi sa údajne podarilo ovládnuť účet na Discorde patriaci jednému z vývojárov Arbitrum, ktorý bol použitý na zdieľanie falošnej reklamy s phishingovým odkazom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár