Odkiaľ pochádza výraz blockchain?

Odkiaľ pochádza výraz blockchain?

Mnohých to môže prekvapiť ale pojem „blockchain“ sa ani raz nespomína v Satoshiho slávnom whipe paper, de facto rodnom liste bitcoinu.

od Rastislav Vasilišin

Otec bitcoinu ,Satoshi Nakamoto, sa k slovu „blockchain“ vo white paper len približuje prostredníctvom odkazov na výrazy ako blocks are chained alebo chains of blocks“.

Ale ak Satoshi nikdy nepoužil výraz „blockchain“ odkiaľ sa potom vzal?

Mnohí tvrdia, že prvé priame odkazy na výraz „blockchain“ sa objavili na Bitcoin Talk, populárnom bitcoinovom fóre v júli 2010 viac ako rok po narodení bitcoinu.

Kým niektorí analytici tvrdia, že výraz „block chain“ (používaný ako dve samostatné slová) možno nájsť v niektorých emailových komunikáciách kryptografov už v roku 2008, reálne sa tento výraz dostal do povedomia verejnosti až okolo roku 2015.

Hlavnou spúšťačom používanie slova blockchain bolo len pár článkov, ktoré sa objavili v médiách koncom roka 2015.

Prvý článok, ktorý spomenul výraz blockchain sa objavil v časopise Bloomberg Markets pod názvom „Blythe Masters hovorí bankám, že blockchain mení všetko“.

Tento článok sa predovšetkým venoval prominentným finančným novátorom, Blythe Mastersom, ktorý pomáhal skonštruovať mnohé sofistikované finančné produkty ako napríklad credit default swaps. 

Druhý článok sa objavil vo vydaní slávneho časopisu Economist 31. októbra 2015 pod názvom „The Trust Machine“, v ktorom autori začali používať výraz blockchain vo veľkej miere.

Bezprostredne po medializovaní týchto článkoch počet vyhľadávaní výrazu blockchain na Googli vzrástol o viac ako 70 percent. 

Dá sa preto tvrdiť, že odvtedy bol tento výraz prijatý celosvetovou verejnosťou. 

V marci 2018 výraz blockchain zaznamenal svoj debut v poprednom slovníku Merriam-Webster.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár