Nové regulácie v Estónsku môžu zasiahnuť trh s kryptomenami

Nové regulácie v Estónsku môžu zasiahnuť trh s kryptomenami

Nové zákony proti praniu špinavých peňazí v Estónsku by mohli tvrdo zasiahnuť trh s kryptomenami.

od Martin

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Estónsko vs. kryptomeny

Od februára sa očakáva, že Estónsko urobí radikálne zmeny vo svojej právnej definícii poskytovateľov virtuálnych aktív (VASP). To by mohlo ovplyvniť vlastníctvo bitcoinov (BTC) v krajine.

Estónske ministerstvo financií zverejnilo 21. septembra návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Podľa Sumsub sú nariadenia v súčasnosti v štádiu „medziagentúrneho preskúmania“ a ich implementácia je naplánovaná na február 2022. Regulované spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami majú čas do 18. marca 2022 na zosúladenie svojich operácií a dokumentácie s novým zákonom.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti New DeFi Mikko Ohtamaa aktualizované pravidlá účinne zakážu domáce operácie portfólií „softvéru bez úschovy“, ako aj decentralizovaných finančných produktov. V praxi teda vyčistia trh od portfólií digitálnych aktív typických pre tento trh.

Je to preto, že zákon sa vzťahuje na VASP a vzťahuje sa na kryptomenové burzy a kryptomenové peňaženky, ktoré sú dostupné v Estónsku. Keď bude zákon úplne pripravený, definícia VASP sa rozšíri na decentralizované platformy, ICO a ďalšie podobné služby.

Za porušenie predpisov hrozí pokuta až do 452 000 USD (približne 400 000 eur).

Podľa výkladu Ohtamaa má nový zákon nasledujúci účinok:

Svoje bitcoiny si môžete ponechať iba u poskytovateľa virtuálnych aktív (VASP). VASP môže zmraziť váš účet.
To znamená, že váš bitcoin už nie je v skutočnosti vaším bitcoinom.

Majk Spirit NFT

Zmena prístupu

Estónsko bolo jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá licencovala kryptomenové spoločnosti. Bol považovaný aj za raj pre firmy z tohto trhu. Všetko sa zmenilo po tom, čo vyšlo najavo, že Danske Bank prala špinavé peniaze v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Ako uvádza Cointelegraph, Matis Mäeker, šéf Estónskej finančnej spravodajskej jednotky (FIU), v októbri vyzval vládu, aby „upustila súčasné regulácie a reštartovala licenčný proces“ búrz s kryptomenami. Uviedol, že verejnosť si nie je vedomá inherentných nebezpečenstiev kryptomien.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár