Nové regulácie v Estónsku môžu zasiahnuť trh s kryptomenami

Nové zákony proti praniu špinavých peňazí v Estónsku by mohli tvrdo zasiahnuť trh s kryptomenami.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Estónsko vs. kryptomeny

Od februára sa očakáva, že Estónsko urobí radikálne zmeny vo svojej právnej definícii poskytovateľov virtuálnych aktív (VASP). To by mohlo ovplyvniť vlastníctvo bitcoinov (BTC) v krajine.

Estónske ministerstvo financií zverejnilo 21. septembra návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Podľa Sumsub sú nariadenia v súčasnosti v štádiu „medziagentúrneho preskúmania“ a ich implementácia je naplánovaná na február 2022. Regulované spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami majú čas do 18. marca 2022 na zosúladenie svojich operácií a dokumentácie s novým zákonom.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti New DeFi Mikko Ohtamaa aktualizované pravidlá účinne zakážu domáce operácie portfólií „softvéru bez úschovy“, ako aj decentralizovaných finančných produktov. V praxi teda vyčistia trh od portfólií digitálnych aktív typických pre tento trh.

Je to preto, že zákon sa vzťahuje na VASP a vzťahuje sa na kryptomenové burzy a kryptomenové peňaženky, ktoré sú dostupné v Estónsku. Keď bude zákon úplne pripravený, definícia VASP sa rozšíri na decentralizované platformy, ICO a ďalšie podobné služby.

Za porušenie predpisov hrozí pokuta až do 452 000 USD (približne 400 000 eur).

Podľa výkladu Ohtamaa má nový zákon nasledujúci účinok:

Svoje bitcoiny si môžete ponechať iba u poskytovateľa virtuálnych aktív (VASP). VASP môže zmraziť váš účet.
To znamená, že váš bitcoin už nie je v skutočnosti vaším bitcoinom.

Majk Spirit NFT

Zmena prístupu

Estónsko bolo jednou z prvých krajín Európskej únie, ktorá licencovala kryptomenové spoločnosti. Bol považovaný aj za raj pre firmy z tohto trhu. Všetko sa zmenilo po tom, čo vyšlo najavo, že Danske Bank prala špinavé peniaze v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Ako uvádza Cointelegraph, Matis Mäeker, šéf Estónskej finančnej spravodajskej jednotky (FIU), v októbri vyzval vládu, aby „upustila súčasné regulácie a reštartovala licenčný proces“ búrz s kryptomenami. Uviedol, že verejnosť si nie je vedomá inherentných nebezpečenstiev kryptomien.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár