Mexická centrálna banka oznámila, že do 3 rokov vydá CBDC

od Simona

Guvernérka Banco de Mexico oznámila, že Mexiko bude mať svoje CBDC v nasledujúcich 3 rokoch.

Mexická centrálna banka pracuje na CBDC

21. apríla Victoria Rodriguez Ceja, guvernérka Mexickej banky, na vypočutí pred senátom krajiny povedala, že CBDC bude „v obehu“ do roku 2025.

CBDC podľa nej umožní väčšiu finančnú integráciu občanov a zároveň rozšíri existujúce platobné možnosti.

„Digitálna mena má za cieľ finančnú integráciu, rozšírenie možností pre rýchle, bezpečné, efektívne a interoperabilné platby v ekonomike,“ povedala.

Stojí za zmienku, že to znamená oneskorenie v práci. Predtým úrady tvrdili, že CBDC bude na trhu do roku 2024.

CBDC môže nahradiť bitcoin, hovorí druhý najbohatší muž Ruska

A čo Bitcoin?

Mexický prezident Manuel López Obrador tiež predtým vylúčil možnosť uznania bitcoinu alebo akejkoľvek kryptomeny ako zákonného platidla v krajine.

Napriek tomu Ceja povedala, že úrady skúmajú možnosť regulácie trhu s kryptomenami v krajine, aby chránili občanov pri uskutočňovaní transakcií BTC. Dnes takéto transakcie s kryptomenami nie sú chránené ani regulované centrálnou bankou.

„Niekoľko skupín centrálnych bánk prehodnocuje túto otázku, aby ďalej chránili účastníkov finančného systému,“ vysvetlila Ceja.

Guvernérka tiež vysvetlila, že kryptomeny sú veľmi odlišné od CBDC kvôli ich decentralizovanej povahe, ktorá umožňuje občanom mať plnú kontrolu nad svojimi peniazmi. Dodala však, že výhodou CBDC je, že je podporovaný vládou, pretože takéto elektronické meny sú digitálnym odrazom fiat peňazí, ktoré všetci poznáme.

Na druhej strane pripustila, že CBDC nemá nahradiť tradičnú menu alebo bankovky v obehu. Išlo by však o strategickú alternatívu k súčasným platobným prostriedkom.

Mexická banka úzko spolupracuje s Bankou pre medzinárodné zúčtovanie na rozvoji CBDC, ale tento proces nie je jednoduchý a krajinu čaká ešte veľa práce.

V roku 2021 mnohí experti navrhli, aby ostatné krajiny v Amerike nasledovali príklad Salvádoru, ktorý uznal bitcoin za legitímny platobný prostriedok. Mexiko zatiaľ smeruje k CBDC. Je možné, že menšie krajiny a slabšie ekonomiky dnes v ére rastúcej inflácie zvýšia adopciu kryptomien, kým väčšie plánujú vydávať svoje digitálne meny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár