Čo je Sandbox?

od Martin Tkáč

Play-to-earn, tento model sa stáva stále populárnejším a ďalšou hrou tohto typu je The Sandbox. Hra kombinuje technológiu blockchain, DeFi a NFT v 3D metaverse. Svet je veľmi rozmanitý a umožňuje hráčom vytvárať a prispôsobovať hru pomocou bezplatných návrhárskych nástrojov, ktoré môže hráč napokon speňažiť ako NFT a predať za tokeny SAND na trhovisku The Sandbox.

Obsah

Čo je to Sandbox?

Táto populárna hra graficky pripomínajúca Minecraft umožňuje hráčom budovať svet pomocou nezameniteľných tokenov (NFT) na blockchaine Etherea. Hráč si môže navrhnúť vlastný avatar a hrať rôzne hry v prostredí metaverse The Sandbox.

V roku 2011 hru priniesol na trh Pixowl a pôvodne bola mobilnou platformou, ktorá mala konkurovať práve spomínanej hre Minecraft. Stala sa však celosvetovým hitom a stiahlo si ju viac ako 40 miliónov užívateľov.

V roku 2018 zakladatelia Arthur Madrid a Sebastien Borget začali skúmať potenciál vytvorenia 3D metaversa na blockchaine. Cieľom bolo aby užívatelia mohli vlastniť svoje výtvory v podobe NFT a získavať odmeny pri zapojení do ekosystému.

V roku 2020 sa stal Sandbox jednou z najrýchlejšie rastúcou hrou a v roku 2021 získala 93 miliónov dolárov od japonských investorov mobilného gigantu Softbank.

Ako to celé funguje?

Sandbox je virtuálny svet, ktorý obsahuje výtvory od užívateľov, ktorí hru hrajú. V hre je možné vytvárať vlastné NFT, avatary, virtuálny tovar a dokonca aj hry pomocou aplikácie VoxEdit a GameMaker. Virtuálny tovar môžu hráči následne speňažiť na trhovisku Sandbox.

VoxEdit

VoxEdit je aplikacia, ktorá umožňuje hráčom vytvárať, upravovať a animovať NFT založené na voxeloch. Voxely sú štvorcové 3D pixely, ktoré pripomínajú kocku lega. Aplikácia je veľmi jednoduchá a jej pomocou môžme vytvárať rôzne tvary ako napríklad vybavenie pre avatara, oblečenie, zbrane, zvieratá alebo prostredie, ktoré sa následne bude v hre používať.

Game Maker

Game Maker je aplikácia, ktorá umožňuje hráčom testovať ich 3D hry v metaverse Sandbox. Do týchto hier môžu užívatelia pripojiť rôzne objekty, ktoré vytvorili v aplikácii VoxEdit. Môžu napríklad upravovať terén, organizovať úlohy a následne zdielať s celou komunitou SAND.

zdroj: sandbox.game

zdroj: sandbox.game

Trhovisko Sandbox

Od roku 2021 môžu užívatelia obchodovať s hernými aktívami inak nazvanými aj ASSETS za SAND, natívnou kryptomenou tejto hry. Získané ASSETS môžu pomocou Game Makeru užívatelia začleniť do hry a vytvárať jedinečné úlohy.  Hra používa niekoľko tokenov vo svojom ekosystéme vrátane SAND, LAND a ASSETS.

SAND token

Sandbox (SAND) je natívny token hry The Sandbox. Ide o token typu ERC-20 s celkovou ponukou 3 miliardy dolárov. Token sa používa na akékoľvek transakcie v rámci tohto ekosystému, čo znamená, že ak hráči chcú hrať túto hru, musia SAND vlastniť.  SAND užívateľom tiež umožňuje navrhovať zmeny na platforme a hlasovať o nich pristredníctvom DAO.

SAND token môžu hráči aj stakovať a získavať tak podiel na príjmoch zo všetkých transakcií.

Tiež ho môžete získať priamo v hre v rôznych súťažiach alebo ho kúpiť priamo na burze napríklad Binance.

zdroj: sandbox.game

zdroj: sandbox.game

Čo sú ASSETS?

ASSETS sú výsledkom tvorby užívateľov prostrednístvom aplikácie VoxEdit, ktoré sú nahrané na trhovisko Sandbox ako NFT k predaju.

V hre môžu predstavovať budovy, zvieratá, auto alebo môžu byť pripojené k avatarovi ako oblečenie alebo zbraň. Pokiaľ hráč vytvorí ASSETS v aplikácii Game Maker, môžu byť navrhnuté tak aby poskytovali jedinečné herné zážitky.

Čo je LAND?

LAND predstavuje digitálny pozemok v tejto hre. Ide o unikátny token ERC-721 na blockchaine Etherea. Hráči si môžu LAND kúpiť pomocou Game Maker a na ňom pomocou ASSETS postaviť vlastné verzie hier. V hre je možné spojiť viacero LAND do jedného ESTATE s najväčším možným rozmerom 24 x 24.

LAND tiež umožňuje zarábať na tejto hre, hráči môžu napríklad účtovať poplatky iným hráčom, ktorý navštívili ich LAND alebo hrajú ich hry. Prípadne môže LAND predávať alebo prenajímať.

Celkovo je na platforme 166 464 LANDov, ktoré môžeme zakúpiť za SAND alebo Ethereum prostredníctvom verejného predaja LAND.

Graf SAND


Záver

The Sandbox je naozaj zaujímavá platforma, vytvorená priamo užívateľmi a na rozdiel od iných podobných hier nemá daný herný svet do predu. Práve to robí hru príťažlivou, nikto nevie, ako bude Sandbox vypadať v budúcnosti, všetko je v rukách jeho hráčov.

zdroj: academy.binance.com, wiki, sandbox.game, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár