Najvyšší kurz bitcoinu – aký bol? História a súčasná situácia

Bitcoin, priekopník medzi kryptomenami, včera opäť prekvapil finančný svet a dosiahol nové a nevídané cenové úrovne. Jeho najnovší All-Time High (ATH) nielenže potvrdzuje rastúcu dôveru v digitálne meny, ale poukazuje aj na zmenu prístupu k investovaniu a uchovávaniu hodnoty. Od chvíľ skromných začiatkov, keď bol kurz bitcoinu takmer nepredstaviteľne nízky a 1 americký dolár zodpovedal 1 309 minciam, až po dosiahnutie historických cenových maxím, bitcoin preukázal pozoruhodnú schopnosť upútať pozornosť investorov na celom svete - individuálnych aj inštitucionálnych.

od Martin Tkáč

Aká bola najvyššia cena bitcoinu? Pozrime sa na históriu

Kurz bitcoinu dosiahol historické maximum 69 200 USD len pred niekoľkými dňami, 5. marca, po rýchlom náraste o 5 % v priebehu 24 hodín.

Rast hodnoty bitcoinu a dosiahnutie nového ATH je výsledkom viacerých faktorov. Vrátane rastúceho záujmu finančných inštitúcií o kryptomeny, všeobecného zlepšenia nálady na finančných trhoch a pokračujúceho rozvoja ekosystému blockchain a technológií súvisiacich s kryptomenami. Dosahovanie nových maxím sa považuje aj za reakciu trhu na súčasný hospodársky a politický vývoj, ktorý ovplyvňuje hľadanie alternatívnych foriem uchovávania hodnoty zo strany investorov.

Maximálna cena bitcoinu v roku 2023

Bitcoin zaznamenal v roku 2023 pôsobivý rast a dosiahol vrcholnú hodnotu 44 669 USD, čo predstavuje nárast o viac ako 160 % oproti jeho najnižšiemu bodu v tom istom roku. Tento pohyb ceny potvrdil cyklický charakter trhu s kryptomenami. Bitcoin je totiž známy svojimi charakteristickými štvorročnými cyklami, ktoré korelujú s tzv. halvingom (znižovaním odmeny za ťažbu bloku na polovicu).

Maximálna cena bitcoinu v roku 2022

V roku 2022 však bitcoin dosiahol významných 48 213 USD, čo bola len korekcia po dosiahnutí rekordnej hodnoty v predchádzajúcom roku. BTC nesplnil očakávania mnohých analytikov, ktorí počas vtedajšieho býčieho trhu predpovedali ešte vyššie ceny. Dynamika tejto korekcie mnohých zmiatla, čo ich viedlo k názoru, že trh môže byť na pokraji dosiahnutia nového ATH.

Najvyššia cena bitcoinu v roku 2021

10. novembra 2021 bola zaznamenaná predchádzajúca najvyššia cena bitcoinu. Jedna minca dosiahla hodnotu 68 744,03 USD, čo pri vtedajšom výmennom kurze znamenalo približne 273 168 GBP.

Najvyšší výmenný kurz bitcoinu v roku 2020

V roku 2020 dosiahol bitcoin hodnotu 29 350 USD, čo predstavuje nárast o viac ako 600 % oproti jeho najnižšej úrovni z marca toho istého roku. Tento veľkolepý nárast bol do veľkej miery spôsobený masívnym pridávaním peňazí centrálnymi bankami na celom svete v reakcii na hospodársku krízu spôsobenú pandémiou COVID-19, čo podnietilo investorov hľadať alternatívne aktíva, ako sú kryptomeny, ako formu zabezpečenia proti inflácii.

Najvyšší výmenný kurz bitcoinu v roku 2019

V roku 2019 dosiahla najvyššia hodnota bitcoinu 13 857 USD, čím sa zvýšila z minima 3 000 USD stanoveného začiatkom tohto roka. K tomuto výraznému nárastu došlo na pozadí očakávaní mnohých analytikov, ktorí predpokladali, že BTC by mohol klesnúť na hodnotu 1 000 USD.

Najvyššia hodnota Bitcoinu v roku 2018

V roku 2018 začal Bitcoin rok s cenou 17 259 USD, po ktorej nasledoval po zvyšok roka pokles v dôsledku masívneho predajného tlaku po dosiahnutí predchádzajúcej ATH.

Najvyššia cena bitcoinu v roku 2017

V roku 2017 bolo dosiahnuté jedno z cyklických rekordných maxím BTC, keď cena za mincu v období býčieho trhu vzrástla na 19 665,39 USD.

Najvyšší kurz Bitcoinu v roku 2016

V roku 2016 bitcoin dosiahol vrchol na úrovni 983 USD, pričom bojoval s predajným tlakom v blízkosti psychologickej bariéry 1 000 USD, ktorá sa nachádzala aj okolo predchádzajúceho ATH.

Najvyšší kurz bitcoinu v roku 2015

V roku 2015 cena za bitcoin vzrástla na približne 504 USD, pričom vychádzala z najnižšej cenovej úrovne (ATL) tohto obdobia, keď sa BTC dal kúpiť len za 160 USD. Tento rok znamenal začiatok novej vlny optimizmu na trhu s kryptomenami.

Najvyššia cena Bitcoinu v roku 2014

V roku 2014 bola najvyššia úroveň ceny bitcoinu 994 USD. Počas korekcie po dosiahnutí ATH v roku 2013 narazil na psychologickú bariéru 1 000 USD, po ktorej vstúpil na býčí trh.

Prečo sú ľudia čoraz viac ochotní investovať do bitcoinu?

Nové ATH bitcoinu znovu otvára diskusiu o budúcnosti kryptomien, ich úlohe v globálnom finančnom systéme a potenciálnych reguláciách, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj trhu. Dosiahnutie nového cenového rekordu zároveň priťahuje pozornosť nových investorov, čo môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu záujmu a investícií do bitcoinu (ako aj iných kryptomien).

Ľudia sa rozhodujú investovať do BTC z viacerých dôvodov. Prvým – a možno najdôležitejším – je vnímanie bitcoinu ako „digitálneho zlata“. Aktívum, ktoré môže slúžiť ako poistka proti inflácii a znehodnoteniu tradičných fiat mien. V časoch hospodárskej a politickej neistoty totiž bitcoin ponúka alternatívu k tradičným finančným systémom. Vďaka jeho obmedzenej ponuke (maximálne 21 miliónov mincí) je vnímaný ako deflačný prostriedok uchovávania hodnoty.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj špekulácie o budúcom raste výmenného kurzu bitcoinu. Mnoho ľudí ho nakupuje s nádejou, že jeho hodnota výrazne vzrastie. Okrem toho rastúce zavádzanie bitcoinu ako platobného prostriedku v internetovom obchodovaní (a v niektorých pozemných podnikoch) zvyšuje jeho užitočnosť a atraktívnosť ako investície.

Inštitucionálne investície a úloha ETF

Inštitucionálne investície zohrali kľúčovú úlohu pri transformácii trhu s bitcoinom, vďaka čomu sa bitcoin stal bežnejším a akceptovanejším v širšom finančnom spektre.

Okrem priamych nákupov BTC veľkými spoločnosťami a hedžovými fondmi bolo významným krokom k inštitucionalizácii kryptomeny zavedenie fondov obchodovaných na burze (ETF). ETF založené na kurze bitcoinu ponúkajú inštitucionálnym a individuálnym investorom jednoduchší, bezpečnejší a regulovanejší spôsob účasti na trhu s kryptomenami bez toho, aby ich museli priamo nakupovať a držať.

Takéto fondy môžu výrazne znížiť vstupnú bariéru pre investorov, ktorí sa obávajú technických komplikácií spojených s nákupom a bezpečným uchovávaním kryptomien. Okrem toho ako produkty kótované na regulovaných burzách ponúkajú väčšiu transparentnosť, ľahšie sa s nimi obchoduje a môžu byť atraktívnejšie pre investorov, ktorí majú záujem diverzifikovať svoje investičné portfólio bez priameho vystavenia vysokej volatilite trhu s kryptomenami.

Regulácia tesne za rohom

V najbližšom období bude dôležité sledovať, ako na nárast popularity bitcoinu zareagujú regulačné orgány. Nové zákony, podporujúce aj obmedzujúce rast trhu s kryptomenami, by mohli výrazne ovplyvniť jeho budúcnosť a ďalší potenciálny rast výmenného kurzu.

V roku 2023 SEC a CFTC aktívne bojovali proti kryptomenovým spoločnostiam a podali množstvo žalôb proti hlavným hráčom na trhu, ako sú Binance a Coinbase. Napriek tomu USA stále nemajú jednotný regulačný režim pre digitálne aktíva, takže používajú predpisy z prvej polovice 20. storočia. Neočakáva sa, že stratégia SEC na rok 2024 sa výrazne zmení, pričom sa zameria na začatie nových súdnych sporov. Gary Gensler, šéf SEC, navrhol Kongresu zákon, ktorý umožní SEC dohliadať na burzy kryptomien pôsobiace v USA, a zdôraznil potrebu monitorovať platformy DeFi a regulovať platformy na združovanie aktív. Gensler tiež vyjadril obavy týkajúce sa stablecoinov, ktoré môžu byť bez dôkladného overenia ich rezerv rizikové.

Naopak, v Európskej únii vstúpi do platnosti nariadenie MiCA (Markets in Crypto-Assets) v roku 2024. Vzťahuje sa na širokú škálu služieb a produktov súvisiacich s kryptomenami vrátane výmeny kryptomien za fiat meny. Okrem toho MiCA zavádza požiadavky na environmentálnu a klimatickú stopu, pričom od účastníkov trhu s kryptomenami vyžaduje, aby zabezpečili, že ich technológie nebudú škodlivé pre klímu. Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) bude zohrávať kľúčovú úlohu pri vypracúvaní technických noriem týkajúcich sa tejto problematiky.

Nové nariadenia tiež zavádzajú jasné pravidlá pre investorov a požiadavky na udeľovanie licencií spoločnostiam, ktoré chcú pôsobiť v oblasti kryptomien v EÚ. To bude mať významný vplyv na bezpečnosť investícií, prevenciu prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Kryptomenové spoločnosti budú musieť získať licenciu, aby mohli ponúkať svoje služby v EÚ, čo má za cieľ lepšie chrániť investorov a zvýšiť transparentnosť trhu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár