Kryptopeňaženka Ledger Nano S

od Martin Tkáč

Jednou z najdostupnejších kryptopeňaženiek z pohľadu ceny je peňaženka Ledger Nano S. Peňaženka má jednoduché ovládanie pomocou dvoch tlačítok a je vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Peňaženka podporuje možnosť stakingu kryptomien Tezos, Tron, EOS, Cosmos a ďalších.

Obsah

 

Ako to funguje?

Ledger Nano S uchováva zašifrované privátne kľúče k uloženým kryptomenám. Bezpečnosť zaisťuje dedikovaný bezpečnostný čip odolný proti sofistikovaným útokom a vyvinutý operačný systém BOLOS. Transakcie sa potvrdzujú na zariadení zadaním PIN kódu, ktorý poznáte len vy.

Rozmanitá ponuka podporovaných kryptomien a tokenov

Ledger Nano S podporuje najznámejšie kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum, Lumens, litecoin, Monera, Zcash, Dash, Tron, Cardano a mnoho ďalších. Celkom cez 1800 kryptomien a tokenov. Úplný prehľadný zoznam nájdete na stránkach výrobcu.

Aplikácia Ledger Live

Kryptomeny uložené v peňaženke sa užívateľsky spravujú a transakcie uskutočňujú prostredníctvom aplikácie Ledger Live a to buď na PC či mobilnom telefóne po pripojení prostredníctvom USB. Aplikáciu si jednoducho stiahnete zo stránok výrobcu.
Pre každú kryptomenu či token sa z Ledger Live do peňaženky nahrá drobná aplikácia, aby peňaženka mohla uložiť súkromné kľúče a vygenerovať adresu pre prijímanie, pretože každá kryptomena či token je založená na menej či viac odlišnom princípe.

Aplikácie v peňaženke

V peňaženke môže byť súčastne nainštalovaných 20 aplikácii avšak súčastne viete ovládať 3 kryptomeny. Samozrejme viete aplikácie odinštalovať a nahradiť inou, ktorú aktuálne potrebujete. Súkromné kľuče pri zmazaných aplikáciách ostanú bezpečene uložené.  Preto, ak potrebujete pracovať súčastne s viac ako 3 kryptomenami odporúčame drahší model X.

Staking kryptomien

Staking, čiže „ukladanie“, umožňujú niektoré kryptomeny, ktoré sú založené na mechanizme Proof-of-Stake. Tým, že vlastníte túto kryptomenu, môžete fungovať zároveň ako akýsi validátor blockchainu, resp. umožníte použiť vašu kryptomenu pre overovanie transakcií. A práve za to ste následne odmeňovaní s tým, že kryptomeny sú stále vaše.

Čo nájdeme v balení s Ledger Nano S?

Pri kúpe Ledger Nano X nájdete v obale:

  • Hardvérovú peňaženku
  • kábel USB na nabíjanie alebo pripojenie k počítaču

Mali by sme dostať aj manuál, tri listy na obnovu zálohy hardvérovej peňaženky a nálepku.

Oplatí sa kúpiť hardvérovú peňaženku Ledger Nano S?

Ak hĺadáte overený produkt, ktorý do dnes vyskúšalo niečo cez 2 milióny používateľov, peňaženku určite odporúčame. Pomer cena a výkon hodnotíme tiež veľmi kladne a tiež oceňujeme možnosť stakovania.

Pokiaľ ste však náročnejší užívateľ odporúčame vyšší model, kde môžete obsluhovať viac kryptomien súčastne bez nutnosti inštalovať a odinštalovať aplikácie.

zdroj: ledger.com, koláž oKrypte, pixabay.com 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár