Kryptomeny a korupcia: nové výzvy pre čínske orgány

Čínske médiá opäť hovoria o kryptomenách. Bohužiaľ, nie veľmi pozitívnym spôsobom. Ide o to, že skorumpovaní vládni úradníci vraj používajú sofistikované metódy na ukrývanie digitálnych aktív, čím sa vyhýbajú právnej zodpovednosti. Témou sa zaoberalo združenie spadajúce pod vládu.

od Martin Tkáč

Kryptomeny a korupcia sú dnes v Číne skutočným problémom

Otázka využívania kryptomien v trestnej činnosti bola hlavnou témou výročného zasadnutia Čínskej asociácie pre výskum integrity a práva.

Uvedená organizácia patrí pod ministerstvo pre občianske záležitosti. Teraz sa na nej okrem iného diskutovalo o rastúcom využívaní technológie blockchain v korupcii. Podľa združenia je často ťažké sledovať toky kryptomien, čo predstavuje vážnu výzvu pre existujúce právne a regulačné rámce. Okrem toho bolo konštatované, že skorumpovaní úradníci používajú pri úplatkárstve studené peňaženky (čím obchádzajú burzy), čo ďalej komplikuje prácu vyšetrovateľov.

Tento problém načrtli Zhao Xuejun, docent na právnickej fakulte Hebei University a Mo Hongxian, profesor na právnickej fakulte Wuhan University. Zdôraznili jedinečné výzvy, ktoré pre orgány predstavujú nové technológie. Problémom pre Čínu je napríklad decentralizácia kryptomien s cieľom uľahčiť ich prevod.

Darčekové karty a iné „neviditeľné“ formy prevodu kapitálu boli tiež spomenuté ako ďalšie nástroje, ktoré môžu úplatkári využívať.

Potrebná regulácia

Dôležité však je, že Číňania nevolajú po utiahnutí skrutky v podobe ešte prísnejších zákazov. Zdá sa, že vidia, že ich zákaz spred niekoľkých rokov bol málo účinný. Právnici, ako napríklad Liao Tianhu z Juhozápadnej univerzity vedy a techniky, vyzývajú, aby sa v krajine vytvoril právny a regulačný rámec, ktorý by čelil problémom s anonymitou kryptomien.

Peng Xinlin, profesor na Právnickej fakulte Pekinskej univerzity, zdôraznil, že hoci tieto nové formy korupcie môžu byť menej nápadné a nepriame, nie sú o nič menej škodlivé ako „staré“ metódy. Aj on však zdôraznil potrebu regulácie trhu. Najmä v oblastiach, v ktorých je výskyt korupcie pravdepodobnejší, ako je napríklad schvaľovanie verejných projektov.

Odborníci prítomní na zasadnutí Čínskej asociácie pre integritu a právny výskum navrhli rôzne opatrenia na boj proti problému korupcie. Patrí medzi ne zlepšenie legislatívy týkajúcej sa korupčných trestných činov, využívanie inteligentných technológií pri vyšetrovaní a zlepšenie znalostí oddelení o virtuálnom majetku. Vyzvali tiež na väčší dohľad verejnosti.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár