Krajiny, kde je bitcoin v roku 2023 zakázaný

Hoci veľké investičné spoločnosti ako BlackRock sa teraz o bitcoin zaujímajú v niektorých krajinách je stále zakázaný. Navyše to nie sú len informácie, že investície do kryptomien zahŕňajú riziko.

od Martin Tkáč

Nižšie uvedené krajiny sú veľmi prísne, pokiaľ ide o zákazy kryptomien zavedené v ich krajinách. Vlastniť a obchodovať s BTC v rámci týchto krajín nie je možné. Pokiaľ sa niekto nechce vystaviť právnym následkom.

Prečo ešte stále existujú krajiny, ktoré zakazujú bitcoin?

Predtým, než prejdeme k neslávne známemu rebríčku v kryptomenovej komunite, stojí za to vysvetliť motiváciu správ jednotlivých krajín, ktoré zakazujú BTC.

Digitálne peniaze, ktoré vynašiel záhadný Satoshi Nakamoto, majú takmer 15 rokov. Hoci sa BTC spočiatku zdal len technologickou zaujímavosťou pre geekov, ďalšie roky vývoja siete ukázali opak. Myšlienka digitálnych peňazí, ktoré sú nezávislé od tradičného finančného systému, je veľmi zaujímavý koncept.

Prelomovým momentom vo vývoji bitcoinu je tzv. Bitcoin Pizza Day, t.j. 22. máj. Práve v tento deň v roku 2010 si Laszlo Hanyecza kúpil dve pizze za 10 000 BTC. V čase písania tohto článku to zodpovedá 268 miliónom dolárov.

V priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov nastal skutočný boom hodnoty bitcoinu. Medzičasom sa objavili aj ďalšie kryptomeny. Napriek tomu tam, kde začínajú veľké peniaze, vidia svoje šance aj všelijakí podvodníci. Podvody s kryptomenami sa stali prekliatím nového odvetvia a vzhľadom na decentralizovanú povahu siete bitcoinov bolo ťažké sledovať ich aktivity. Aj keď sa odvtedy veľa zmenilo, úrady niektorých krajín sú voči bitcoinu stále veľmi kritické. Stále to vidia ako potenciál pre podvody a financovanie nelegálnych aktivít.

História kryptomeny Satoshiho Nakamota má takmer 15 rokov, no v roku 2023 je bitcoin v mnohých krajinách sveta zakázaný.

1. Čína

Prvou krajinou na zozname je Čína – a nie náhodou. Nuž, Ríša stredu tolerovala prítomnosť bitcoinu dlhé roky. Navyše najväčšie ťažobné centrá na BTC na svete sa nachádzali v Číne. V júni 2021 sa však čínska vláda rozhodla radikálne zakázať prevádzku takýchto podnikov v Čínskej ľudovej republike. Úrady zakázali aj BTC, čo spôsobilo obrovský exodus ťažobných gigantov, ktorí sa kvôli tomu museli sťahovať do iných krajín.

Zákaz BTC v Číne je spôsobený predovšetkým obavami z vplyvu bitcoinu na vývoj ekonomiky krajiny. Zaujímavé je, že tento zákaz sa nevzťahuje na autonómnu oblasť Číny, ktorou je Hongkong. Dokonca sa túži stať kryptomenovým útočiskom pre celú Áziu a Tichomorie.

Bitcoin zostane zakázaný, pokiaľ bude mať vplyv na čínsku ekonomiku.

2. Bolívia

Bolívia je jednou z mála krajín, ktorá sa rozhodla úplne zakázať všetky typy digitálnych aktív. To znamená, že v Bolívii nie je možné legálne používať nielen bitcoin, ale ani všetky druhy altcoinov.

Zákaz bol zavedený v roku 2014, teda v čase, keď kryptomenový priemysel len naberal na obrátkach. Napriek zákazu bitcoinov v Bolívii, ktorý trvá už takmer 10 rokov, stále existujú ľudia v tejto krajine, ktorí sa snažia presvedčiť vládu, aby zmenila drakonické nariadenia. Žiaľ (pre bolívijských milovníkov BTC), požiadavky a argumenty fanúšikov bitcoinu sa rútia ako vlny na tvrdý kameň vládnych rozhodnutí spred desiatich rokov.

3. Maroko

Čo sa týka Maroka, bitcoin aj iné kryptomeny sú tam tiež nelegálne. Napriek tomu, na rozdiel od Bolívie, marocká BTC komunita pociťuje vietor zmien. Rastúca kryptomenová komunita sa snaží presvedčiť vládu, aby uvoľnila reguláciu digitálnych aktív.

BTC a ďalšie kryptomeny boli zakázané, pretože slúžili na financovanie nelegálnych aktivít a pre zločinecké podsvetie sa stali niečím lepším ako hotovosť. Stojí za to dodať, že držba BTC sa v Maroku trestá väzením (18 mesiacov), ako zistil v roku 2021, 21-ročný francúzsky občan.

Neakceptovanie bitcoinu v Maroku súvisí aj s moslimskými pravidlami a islamským právom. Priaznivci kryptomien v tejto krajine však upozorňujú, že vo svete kryptomien začínajú vznikať zaujímavé projekty zamerané na moslimov, ako napríklad Islamic Coin.

4. Afganistan

Odkedy Taliban opäť prevzal moc v Afganistane, ekonomika krajiny opäť utrpela masívny úder. Jediný spôsob, ako mohli Afganci obchodovať s vonkajším svetom, bolo prostredníctvom kryptomien. Až do návratu Talibanu sa celý kryptografický priemysel tešil medzi Afgancami veľkému záujmu, pretože im umožňoval rozvoj ekonomiky a podnikania.

To zase nepotešilo nové úrady vzhľadom na to, že celý čierny trh sa presunul na kryptomeny. Taliban sa rozhodol nielen zakázať bitcoin a altcoiny, ale zaviedol aj prísne tresty pre ľudí, ktorí tento zákaz porušia. Všetko nasvedčuje tomu, že táto situácia sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nezmení, keďže Taliban nemá v úmysle odovzdať moc mierovou cestou.

5. Egypt

Od začiatku roku 2020 Egypt úplne zakázal používanie bitcoinu aj iných kryptomien. Dôvodom je, že digitálne aktíva nemajú žiadne spojenie s „hmotnými predmetmi“.

Egyptské úrady povoľujú obchodovanie s menami a aktívami, ktoré sú národne uznávané. Predpisy zostanú nezmenené aj v nasledujúcich rokoch, pretože nejde len o vládu nepriaznivú pre bitcoin, ale aj o moslimské zákony.

6. Turecko

V prípade Turecka vyzerá situácia veľmi zaujímavo. Spočiatku bol bitcoin v Turecku nielen povolený, ale predovšetkým mimoriadne populárny. Mladí aj starí ľudia investovali do meny Satoshiho Nakamota, aby ochránili svoje bohatstvo pred neustále rastúcou infláciou. V roku 2021 zaviedla Centrálna banka Turecka úplný zákaz používania kryptomien ako platobného prostriedku.

Je zaujímavé, že napriek zákazu sa Turci stále rozhodujú nakupovať digitálne aktíva. Podľa Kucoinovej správy z roku 2023 drvivá väčšina mladých investorov z Turecka preferuje bitcoin, a to až 71 % opýtaných.

7. Kuvajt

Bitcoin je v Kuvajte zakázaný až od roku 2023. Je vhodné dodať, že tento zákaz je spojený s vysokými sankciami za nedodržiavanie nového zákona. Kuvajt sa tak pridal k moslimským krajinám ako Saudská Arábia, Jordánsko, Alžírsko, Irak, Jordánsko, Tunisko, Turecko, Maroko a Irán.

Dôvodom takýchto drastických zákazov bitcoinu v moslimských krajinách je, že digitálne aktívum sa považuje za „ribawi“. Tento názov sa vzťahuje na tovar, s ktorým nemožno obchodovať špekulatívnym spôsobom. Je to motivované ustanoveniami Koránu, ktoré zakazujú moslimom obchodovať s takýmito majetkami, aby ich chránili pred úžerou.

Bitcoin zakázaný – ako dlho bude trvať zákaz BTC?

Ťažko povedať, či vyššie spomínané krajiny aj naďalej zachovajú zákaz pre svojich občanov v rámci používania a investovania do bitcoinu. V moslimských krajinách zákaz súvisí s náboženstvom, takže rozmrazenie v tejto téme je veľmi nepravdepodobné. Pohľad na kryptomeny v moslimských spoločnostiach však môže zmeniť najnovší kryptomenový projekt Islamic Coin.

Čo sa týka Číny, pohľad Ríše stredu na bitcoin sa mení s ekonomickou situáciou krajiny. V hongkonskej kryptomenovej komunite sa povráva, že Čína sa čoskoro rozhodne rozmraziť svoje drastické pravidlá pre kryptomeny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár