Karen Karniol-Tambour zo spoločnosti Bridgewater Associates varuje pred recesiou, aká tu ešte nebola

Karen Karniol-Tambour, jedna z hlavných investičných riaditeliek spoločnosti Bridgewater Associates, varuje pred recesiou, ktorá bude „oveľa ťažšia“ a „oveľa bolestivejšia“ ako krízy, na ktoré sme boli zvyknutí.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Karen Karniol-Tambour varuje pred novým typom recesie

Karen Karniol-Tambour zo spoločnosti Bridgewater Associates poskytla rozhovor agentúre Bloomberg. Na otázku, čo by mohlo byť ďalším veľkým rizikom v priebehu desiatich rokov, odpovedala, že recesia. Podľa jej názoru budú ďalšie takéto krízy „hlbšie a dlhšie, ako sme boli doteraz zvyknutí“.

Vysvetlila, že pandémia COVID-19 bola prelomom v hospodárskych dejinách, pretože po prvýkrát v histórii sa „tvorcovia fiškálnej politiky“ „hlboko zapojili do riešenia problému“. Už nešlo len o centrálne banky tlačiace peniaze, ale o „tvorcov politiky, ktorí v podstate smerujú peniaze priamo k ľuďom“.

Podľa nej sa vlády v budúcnosti pustia do oveľa väčšej fiškálnej expanzie.

„Menová politika bude menej dôležitá, pretože fiškálna politika bude robiť to, čo robí,“ povedala.

To všetko však povedie k „zakorenenejšej inflácii a všeobecným „inflačným tlakom“.

V dôsledku toho budú nasledujúce recesie oveľa vážnejšie. Aj centrálne banky budú musieť uplatňovať agresívnejšie politiky – či už kvantitatívne uvoľňovanie alebo sprísňovanie.

„Sme v bode, keď sa pri riešení mnohých našich najdôležitejších problémov nemôžeme spoliehať len na trhové sily, ale sú potrebné aj politické sily,“ zdôraznila.

Takmer nič z toho nie je súčasťou deglobalizácie a zložitých vzťahov medzi USA a Čínou. Čína je zasa dôležitou súčasťou dodávateľských reťazcov, takže prístup tvorcov politík (napr. uvalenie sankcií na ňu) môže tiež posilniť infláciu.

Čaká nás globálny reset?

Slová Karniol-Tambour sú v súlade s tým, čo hovoria ďalší odborníci.

V decembri minulého roka spoločnosť BlackRock, najväčší svetový správca aktív, uviedla, že smerujeme k recesii, ktorá je „opakom predchádzajúcich recesií“.

Odborníci spoločnosti sa domnievajú, že „v rozpore s očakávaniami mnohých investorov – tentoraz už centrálne banky nebudú môcť zachraňovať upadajúce ekonomiky klasickými metódami“. To by znamenalo, že zvyšovanie alebo znižovanie úrokových sadzieb nepomôže. Bude to tak aj v skutočnosti? Všimnime si, že politika Fedu zatiaľ prináša ovocie a inflácia v USA klesá. Otázkou je, či natrvalo.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár