Kapacita Lightning Network dosahuje ATH

Priaznivci bitcoinu majú ďalší dôvod na oslavu. V platobnom systéme vrstvy 2 - Lightning Network, bolo zablokované rekordné množstvo BTC. Celkovo má na konte už cez 3 400 BTC, čo je ekvivalent pri súčasných cenách okolo 142 miliónov dolárov.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

#LightningNetwork https://t.co/Q0CaYRhLWD pozorované:
34 277 uzlov (20 375 s aktívnymi kanálmi)
86 693 kanálov
Kapacita 3 420 419 BTC (142 415 918 USD)
stredná kapacita uzla: 0,002 BTC (81,97 USD)
posledných 24 hodín:
+24 uzlov +268 kanálov +8,784 BTC (365 756 USD) #Lightning #LN #bitcoin $ BTC

Lightning Network zaznamenala v minulom roku obrovský rast, najmä vďaka takmer nulovým transakčným poplatkom. V tom istom období dosiahlo prijatie bitcoinov tiež nové výšky, a to ako sieť, ako investičný produkt a ako uchovávateľ hodnoty.

Tento rast sa však po novembrovom krachu zastavil. Navyše, celková hodnota Lightning Network je stále zanedbateľná v porovnaní s trhovou kapitalizáciou pôvodnej kryptomeny 790 miliárd dolárov.

Používatelia v skutočnosti vlastnia viac bitcoinov na blockchaine Ethereum vo forme „zabalených tokenov“. Trhová kapitalizácia Wrapped BTC (WBTC) je až 10 miliárd USD.

Ako funguje Lightning Network?

Lightning Network (LN) je off-chain sieť, ktorá používateľom umožňuje uskutočňovať bitcoinové platby s takmer nulovými poplatkami. Bol spustený v roku 2018 a jeho účelom bolo od začiatku vyriešiť problém škálovateľnosti siete Bitcoin.

LN to robí tak, že umožňuje používateľom uzamknúť určité množstvo bitcoínov do siete. Svoj ekvivalent potom použijú na uskutočnenie mnohých menších platieb mimo reťazca.

Po dokončení transakcie sieť odošle platby v jednej transakcii na reťazci. Výsledkom sú výrazne nižšie poplatky a menšie preťaženie.

Problémy s Lightning Network

O tejto sieti však existujú určité pochybnosti. Po prvé, úplne neodstraňuje transakčné náklady, ale stále účtuje používateľom poplatky za otvorenie kanála Lightning.

Predovšetkým však vystavuje užívateľov cenovému riziku. Koniec koncov, sieť vyžaduje, aby používatelia zablokovali svoje mince.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár