Južná Kórea zakazuje nákup kryptomien kreditnou kartou

Nákup kryptomien kreditnou kartou je jedným z najpohodlnejších spôsobov, ako sa zmocniť nových digitálnych aktív. Čoskoro sa môže stať, že táto možnosť nebude pre Juhokórejčanov dostupná. Juhokórejská komisia pre finančné služby (FSC) v súčasnosti pracuje na zavedení zákazu nákupu kryptomien kreditnou kartou. Rozšíri sa tento trend aj do ďalších ázijských krajín?

od Martin Tkáč

Nákup kryptomien kreditnou kartou bude v Južnej Kórei čoskoro nedostupný

Južná Kórea v uplynulom roku zaviedla niekoľko zákonov na reguláciu trhu s digitálnymi aktívami. Popularita kryptomien v tejto ázijskej krajine je obrovská, čo sa prejavilo aj v stále rastúcej kapitalizácii tohto sektora. Práve z Južnej Kórey pochádza Do Kwon, alebo spoluzakladateľ spoločnosti Terraform Labs, ktorá prispela ku krachu stablecoinu UST a vypareniu 10 miliárd USD.

Vláda a regulačné orgány finančného trhu berú tému kryptomien veľmi vážne, čoho príkladom je množstvo vznikajúcich regulácií. Komisia pre finančné služby (FSC) v legislatívnom oznámení z 3. januára vyjadrila obavy z nezákonných tokov a prania špinavých peňazí. Podľa FSC k nim môže dôjsť, keď juhokórejskí občania a štátni príslušníci nakupujú digitálne aktíva na zahraničných burzách. Kórejská vláda chce zahraničné burzy kryptomien, ktoré nie sú v krajine registrované, podrobiť väčšej kontrole a zakázať možnosť nákupu digitálnych aktív na takýchto burzách pomocou kreditných kariet.

Podľa súčasného zákona domáce burzy kryptomien umožňujú nákup digitálnych aktív len prostredníctvom vkladových účtov a vkladov, aby bolo možné overiť totožnosť používateľa. Ak legislatíva iniciovaná FSC vstúpi do platnosti, zahraničné burzy budú mať v súvislosti s juhokórejskými zákazníkmi veľké problémy.

Prečo taká silná angažovanosť Juhokórejčanov v oblasti regulácie kryptomien?

Na trhu kryptomien dochádza k neustálemu presunu digitálnych aktív. Popularita tohto sektora je v Južnej Kórei mimoriadne vysoká, to však nie je jediný dôvod, prečo sa vláda v tomto sektore tak angažuje. Ide predovšetkým o geopolitiku. Kórejský polostrov je už viac ako pol storočia rozdelený na dva štáty: Južná Kórea (Kórejská republika) a Severná Kórea (KĽDR). Formálne sú tieto dva štáty stále vo vojnovom stave, čoho najlepším príkladom sú neustále provokácie zo strany KĽDR.

Režim v Pchjongjangu si uvedomil, že jedným z najlepších spôsobov, ako kyberneticky útočiť na svojich južných susedov, je využívanie hackerských útokov a kryptomien. Lazarus Group je vládny hackerský tím, ktorý už niekoľko rokov uskutočňuje kybernetické útoky po celom svete. Napriek tomu ich hlavným protivníkom zostávajú ich južní susedia.

Podľa početných správ zo Severnej Kórey sa chápadlám hackerov Lazarus Group podarilo ukradnúť už viac ako 3 miliardy USD v kryptomenách. Hlavným cieľom útokov boli a naďalej sú juhokórejské burzy. Z tohto dôvodu sa vláda snaží čo najviac kontrolovať sektor digitálnych aktív, aby znížila zraniteľnosť svojho finančného systému voči útokom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár