Joe Lubin: Implementácia Etherea 2.0 prebieha podľa plánu

od Martin Tkáč

Joe Lubin je jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti Ethereum, ako aj generálnym riaditeľom spoločnosti ConsenSys. Ešte v decembri tvrdil, že prepojenie Beacon Chain so súčasným blockchainom sa uskutoční v druhom a najneskôr v treťom štvrťroku 2022. Minulý týždeň počas rozhovoru na konferencii o kryptomenách Camp Ethereal vo Wyomingu Lubin potvrdil, že celý proces prebieha podľa plánu.

K finálnemu zlúčeniu dôjde, keď sa súčasný mainnet Ethereum, ktorý niektorí nazývajú Ethereum 1.0, zlúči s Beacon Chain. Potom prejde na verziu 2.0. Aby sa predišlo nejasnostiam, nadácia Ethereum pred časom zmenila názov „Ethereum 2.0“ na „Consensus Layer“. Lubin to nazýva aj „reťazec konsenzu“.

Testovanie pred prechodom na Ethereum 2.0

V súčasnosti Beacon Chain, blockchain budúcej konsenzuálnej vrstvy, nespracováva skutočné transakcie. Stále sú zaznamenané iba na súčasnom reťazci založenom na PoW, ktorým je Ethereum 1.0. Na druhej strane, Beacon Chain sa spolieha na PoS. Používajú ho teda najmä validátori, ktorí sa chystajú prejsť na nový mechanizmus.

Momentálne prebiehajú testy a ukazujú pozitívne výsledky. Sieť však bude musieť prejsť ďalšími kontrolami, kým sa tím dostane do konečnej konsolidácie. Skutočnosť, že spustenie testovacej siete Kiln prebieha dobre, pravdepodobne podnietila Lubina, aby povedal, že všetko ide podľa plánu.

Podľa developera k zlúčeniu dôjde buď do júna alebo septembra 2022. V minulosti sa však predpovede tímu takmer vždy nenaplnili.

ethereum

Čo sa zmení po prechode na PoS?

Po zlúčení budú baníci Ethereum nútení ukončiť ťažbu ETH metódou proof-of-work konsenzu. Za vykonanie výpočtov už nebudú primerane odmenení. Budú sa však môcť stať validátormi ETH 2.0, teda transakcií, ktoré budú zaregistrované na Beacon Chain.

To predstavuje obrovskú zmenu oproti súčasnému stavu. Najmä preto, že na overovaní transakcií pomocou PoS sa môže zúčastniť prakticky každý. Investorovi stačí zablokovať ETH vo validačnom poole. Doteraz bolo v Beacon Chain zablokovaných 10 miliónov ETH.

Nová „vrstva konsenzu“ podľa Lubinu povedie k nižšej spotrebe energie a zníženiu transakčných poplatkov. Niektorí však o druhom predpoklade pochybujú.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár