Je DePIN ďalšou „veľkou vecou“ Web3?

Kryptomeny a Web3 začali byť vnímané, ako prelomové. Dokonalým príkladom je 180° obrat v názore na bitcoin zo strany spoločnosti BlackRock, ktorá v januári vydala fond BTC ETF. Zdá sa, že na horizonte decentralizácie sa začína objavovať ďalšia myšlienka, ktorá by v najbližších mesiacoch mohla prerásť do nového fenoménu. Reč je o DePIN, teda decentralizovaných sieťach fyzickej infraštruktúry.

od Martin Tkáč

DePIN nový trend roku 2024

Odvetvie kryptomien, technológia blockchain a Web3 sa dostávajú čoraz hlbšie do povedomia širokej verejnosti. Svedčia o tom trendy, ktoré prerážajú cez decentralizovanú komunitu a dostávajú sa do hlavného prúdu. Najnovším takýmto trendom boli tokeny NFT a šialenstvo okolo ich popularity v roku 2021. Ako je známe, trh s nekonvertibilnými tokeny potom prudko poklesol, hoci sa opäť začínajú vracať do obľuby

Jedným z trendov, ktorý sa v komunite Web3 rozhodne uchytil, je DePIN, teda decentralizované siete fyzickej infraštruktúry. Tieto siete sa používajú na údržbu a správu sieťových infraštruktúr v reálnom svete. Decentralizované siete fyzickej infraštruktúry sa môžu používať v oblastiach, ako sú komunikácia, ukladanie údajov a výpočtová technika. DePIN v drvivej väčšine využívajú tokeny založené na blockchaine ako motivačný mechanizmus pre tých, ktorí chcú prispievať do siete. Z tohto dôvodu sú úplným opakom centralizovaných sietí, ktoré spravujú jednotlivé subjekty.

Prečo má DePIN taký veľký potenciál?

Aj keď DePINy na prvý pohľad nevyzerajú ako niečo vzrušujúce, ich potenciál zmeniť spôsob myslenia podnikov a inštitúcií je obrovský. Využitím tokenu ako stimulu na účasť a interakciu online môžu DePINy akcelerovať ako zotrvačník. Skvelou alegóriou môže byť príklad zo sveta kryptomien.

No čím vyššia je cena Bitcoinu, tým viac ľudí ho chce ťažiť. To vedie k posilneniu celej siete a ešte vyššiemu zhodnoteniu. To isté platí aj pre DePINy, ktoré tento cyklus posilňujú tým, že hodnotu tokenu spájajú so silou a akceptáciou celej siete. Je to jednoducho demokratickejší, efektívnejší a škálovateľnejší prístup k budovaniu a udržiavaniu fyzickej infraštruktúry.

Príklady praktického využitia DePINov

Zaujímavým príkladom praktického uplatnenia DePINov je Helium, decentralizovaný mobilný projekt založený na blockchaine Solana. Prispievatelia môžu zakúpiť a nasadiť prístupové body, ktoré umožňujú podporovaným zariadeniam využívať internetové pripojenie bez pripojenia k mobilnej veži alebo sieti WiFi.

Helium je projekt vyvinutý v Spojených štátoch a práve tam jeho popularita neustále rastie. Potvrdením toho, že Helium Mobile je vnímaný ako veľmi inovatívny a moderný projekt, je skutočnosť, že spoločnosť sa stala hlavným sponzorom športových tímov univerzity v Miami.

Celkovo možno povedať, že DePIN je trend, ktorý by mohol byť v roku 2024 veľmi aktuálny. Využitie takýchto sietí v telekomunikáciách alebo v odvetví umelej inteligencie bude mať zásadný význam. Takáto decentralizovaná sieť predstavuje silu v čistej podobe, najmä pokiaľ ide o umelú inteligenciu, pretože čísla hovoria samy za seba. ChatGPT už používa takmer 200 miliónov používateľov, zatiaľ čo grafický generátor Midjourney má takmer 17 miliónov používateľov. Koncept DePIN určite v najbližších mesiacoch vyvolá veľký rozruch.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár