Irán zakazuje ťažbu kryptomien

Iránske úrady nariadili miestnym minerom kryptomien, aby vypli zariadenia na ťažbu digitálnych mien. Zákaz ťažby platí počas zimy.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Irán zakazuje ťažbu

Iránske ministerstvo energetiky nariadilo miestnym minerom kryptomien, aby dočasne pozastavili svoju činnosť. Dôvod? Nedostatok elektriny v najchladnejších mesiacoch roka. Je to však už druhýkrát, čo úrady podnikli takéto kroky. Skorší zákaz platil na jar a v lete.

Iránske úrady tvrdia, že ťažba BTC využíva príliš veľa energie. To vedie k výpadkom prúdu. Už koncom mája tohto roku. bol zavedený prvý zákaz ťažby. Predstavitelia uviedli, že elektrická sieť nevydrží vysokú spotrebu energie v ťažobných centrách.

Vysoké teploty to sťažovali. Zákaz bol zrušený až 22. septembra (keď teplota začala klesať).

O tri mesiace neskôr ministerstvo energetiky zaviedlo rovnaké pravidlá pred zimnou sezónou, keď spotreba energie opäť stúpla na maximálne úrovne.

V rozhovore pre miestne médiá Mostafa Rajabi Mashhadi, prezident iránskej spoločnosti Grid Management Company (Tavanir), povedal:

Ministerstvo energetiky od minulého mesiaca zavádza opatrenia na zníženie spotreby kvapalných palív v elektrárňach, vrátane odstávky elektriny v licencovaných baniach na kryptomeny, vypínania majákov v menej rizikových oblastiach a dôsledného sledovania spotreby.

Riaditeľ vysvetlil, že je potrebné konať, pretože podľa predpovede meteorologickej organizácie od tohto týždňa začne teplota vzduchu klesať. To by viedlo k prudkému nárastu spotreby elektriny a narušilo by to fungovanie národnej elektrickej siete.

Počas predchádzajúcej operácie na potlačenie kryptomenových baní boli úrady dosť prísne. V júni bolo skonfiškovaných asi 7000 dillerov nájdených v opustenej továrni v iránskom hlavnom meste Teherán.

Majk Spirit NFT

Ťažobný trh

Irán bol predtým jedným zo svetových lídrov v ťažbe kryptomien a pýšil sa až 4 % celkovej hashovacej sily siete.

V čase písania tohto článku sú Spojené štáty zodpovedné za generovanie väčšiny hashovacej sily (35,4 %). Za Kazachstanom nasleduje 18,1 %, nasleduje Ruská federácia (11,2 %) a Kanada (9,6 %).

Stojí za zmienku, že táto situácia bola do značnej miery ovplyvnená úplným zákazom kryptomien, ktorý tento rok v lete zaviedla Čínska ľudová republika. Predtým bola v tomto smere nesporným lídrom najľudnatejšia krajina.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár