Iniciatíva Secure Future Initiative: Ako plánuje Microsoft chrániť kyberpriestor pomocou AI?

Digitalizácia zasiahla prakticky všetky oblasti nášho života. Keď sa v aplikácii každý deň prihlasujete na svoj email alebo bankový účet, ani vás nenapadne, aké bezpečnostné opatrenia chránia vaše súkromie a prostriedky na vašom bankovom účte či kryptomenovej peňaženke. Vývoj umelej inteligencie spôsobil, že kybernetická bezpečnosť sa musí vyvíjať s neustále sa meniacou AI. Z tohto dôvodu sa Microsoft rozhodol podniknúť kroky na zlepšenie štandardov kybernetickej bezpečnosti v sieti. Nová iniciatíva na vývoj ďalšej generácie kybernetickej obrany sa nazýva iniciatíva Secure Future Initiative (SFI).

od Simona

Iniciatíva Secure Future Initiative je odpoveďou na nebezpečenstvá kyberpriestoru

Internet je veľmi nebezpečné miesto. Aj keď si to kvôli lákavému rozhraniu webových stránok a aplikácií možno nevšimnete, na internete je obrovské množstvo ľudí, ktorí nemajú dobré úmysly. Ich vrcholnou ambíciou je hacknúť nielen smartfóny a počítače, ale aj podnikové sieťové infraštruktúry.

Koncom mája Microsoft zverejnil novú správu o aktivite kyberzločincov proti kritickej americkej infraštruktúre. Táto aktivita sa ukázala ako veľmi znepokojujúca, pretože je šokujúca svojím rozsahom. Ukazuje sa, že kyberzločinci útočia nielen na kybernetických civilistov, ale aj na veľké spoločnosti zo všetkých odvetví. Navyše sieťoví votrelci používajú pokročilé techniky na infikovanie a narušenie integrity počítačových sietí na dlhší čas.

Kyberpriestor ako ďalšie miesto na vedenie vojny

Podľa Microsoftu sa 40 % všetkých útokov za posledné dva roky zameralo na kritickú infraštruktúru. Do operácie vstúpili pokročilé hackerské skupiny podporované nepriateľskými krajinami, ktoré hackli dôležité systémy, ako sú energetické siete, vodné systémy a zdravotnícke zariadenia. Každý takýto útok by mohol viesť k paralýze konkrétneho sektora kritickej infraštruktúry.

Navyše od septembra 2022 vzrástol počet útokov ransomvéru o viac ako 200 %. Tento typ útoku zahŕňa kyberzločincov, ktorí zašifrujú údaje obete a potom požadujú výkupné za ich dešifrovanie. Takéto útoky môžu byť zamerané na osobné počítače, servery, mobilné zariadenia a iné IT systémy. Správa spoločnosti Sophos z roku 2022 naznačuje, že spoločnosti na celom svete utrpeli v dôsledku útokov ransomware straty vo výške viac ako 20 miliárd dolárov.

Umelá inteligencia v službách hackerov – geometrický nárast hrozby zo strany hackerov

Jedným z hlavných dôvodov erózie existujúcej kybernetickej ochrany je neustále napredujúci vývoj generatívnej umelej inteligencie. Stojí za to dodať, že malí kyberzločinci využívajú na phishing dokonca aj široko dostupné nástroje ako ChatGPT. Podľa správy SlashNext sa objem phishingových e-mailov od vydania AI od OpenAI zvýšil až o 1 265 %.

Pokročilejšie hackerské skupiny dostali do kybernetických rúk oveľa pokročilejšie nástroje AI, ktoré nepodliehajú žiadnym blokádam (ako v prípade ChatuGPT). To znamená, že ich akcie možno plánovať v oveľa väčšom rozsahu, pretože väčšinu zložitej hackerskej práce za nich robí AI. Príkladom takéhoto nástroja je WormGPT, ktorý je medzi kybernetickým podsvetím čoraz obľúbenejší. Práve z tohto dôvodu sa Microsoft rozhodol založiť svoju ďalšiu generáciu kybernetickej ochrany na umelej inteligencii.

Kybernetická bezpečnosť poháňaná umelou inteligenciou

Microsoft sa zaviazal budovať kybernetickú bezpečnosť založenú na umelej inteligencii, ktorá ochráni nielen jednotlivých zákazníkov, ale krajiny po celom svete. Iniciatíva Secure Future Initiative (SFI) si bude vyžadovať prácu na mnohých frontoch. Hlavným pilierom bude využitie umelej inteligencie na vývoj inteligencie hrozieb v Microsofte. Microsoft Threat Analysis Center (MTAC) už používa pokročilé nástroje a techniky umelej inteligencie na detekciu a analýzu hrozieb v kybernetickom priestore.

Umelá inteligencia pomôže definovať a odhaliť kybernetické útoky, ktoré sú vzhľadom na rozšírené používanie zariadení a neustále pripojenie k sieti čoraz ťažšie. Len za jeden deň Microsoft prijíma viac ako 65 biliónov signálov zo zariadení a služieb z celého sveta. Aj keby všetkých 8 miliárd ľudí na Zemi spolupracovalo pri hľadaní dôkazov o kybernetických útokoch, stále by nebolo možné držať krok s následnými útokmi.

Iniciatíva Secure Future Initiative, nový rozmer zabezpečenia siete

Microsoft vie, že internet je kybernetická džungľa. Prispôsobíte sa vyvíjajúcemu sa prostrediu alebo zomriete. Práve z tohto dôvodu je v súčasnosti hlavným projektom spoločnosti Secure Future Initiative, aby vývoj umelej inteligencie neviedol ku koncu internetu, ako ho poznáte vy alebo ja. Spoločnosť minulý týždeň vyčlenila 3,2 miliardy dolárov na rozvoj rozsiahlej infraštruktúry cloud computingu. Iniciatíva Secure Future Initiative sa bude zavádzať postupne, aby sa posilnila schopnosť predchádzať kybernetickým hrozbám a reagovať na ne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár